Vláda prijala akčný plán okresu Snina, ktorého cieľom je znížiť nezamestnanosť

VLÁDA: Rokovanie 135. schôdze vlády SR
Atmosféra počas výjazdového rokovania 135. schôdze vlády SR v Snine. Snina, 16. Január 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský

SNINA 16. januára (WebNoviny.sk) – Vláda SR na svojom stredajšom výjazdovom zasadnutí v Snine schválila akčný plán okresu Snina. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 582 pracovných miest do roku 2023.

Vláda zároveň navýšila tradičný milión eur

Z celkovej odhadovanej finančnej investície vo výške minimálne 76 miliónov eur v nasledujúcich piatich rokoch sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 61,19 milióna eur.

Celková výška regionálneho príspevku bude 2,285 milióna eur, z toho v tomto roku má do okresu prísť 510-tisíc eur. Vláda zároveň navýšila tradičný milión eur rozdeľovaný pre každý okres zo zdrojov Všeobecnej pokladničnej správy o ďalších vyše 200-tisíc eur.

Prístup obyvateľov k pitnej vode

Ako po rokovaní vlády uviedol Peter Pellegrini, ide o špecifický prihraničný región, ktorého problémom je predovšetkým starnúce obyvateľstvo a vyľudňovanie.

„Niektorí odchádzajú pretože nemajú prácu, ale mladá generácia odchádza z tohto regiónu preto, že nepociťuje, aby tu mohla žiť tak kvalitne ako v inej časti Slovenska. Veľkou výzvou pre tento okres je preto prístup obyvateľov k pitnej vode. Asi len tretina obcí tu má vôbec napojenie na vodovod, nehovoriac o kanalizácii. Dobrá správa je, že rezort životného prostredia vyčlení budúci rok o ďalších 15-miliónov eur viac z envirofondu práve na pokrytie požiadaviek na budovanie vodovodov na Slovensku, čo zvyšuje aj šance obcí v tomto okrese,“ povedal Pellegrini.

Zaradený medzi podporované regióny

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši v tejto súvislosti uviedol, že z 33 obcí v okrese má vodovod iba desať a kanalizáciu iba šesť z nich, čo je hlboko pod priemerom celého Slovenska.

S riešením tohto problému súvisí aj odsúhlasenie dodatočnej vládnej dotácie vo výške 130-tisíc eur pre Prešovský samosprávny kraj (PSK) na dokončenie štúdie v rámci pilotného projektu iniciatívy Catching up.

Ide o vytvorenie štúdie uskutočniteľnosti na vytvorenie a prípravu projektu na zásobu vodou a realizáciu kanalizácie pre obce v Sninskom okrese. PSK na túto štúdiu prispeje takou istou sumou. Keď ju bude mať, pomôžeme mu cestou európskych peňazí zafinancovať v plnom rozsahu projekt vody a kanalizácie v objeme 500-tisíc eur. Práve preto, lebo PSK je zaradený medzi podporované regióny, je predpoklad, že sa ľahšie získajú peniaze aj na dobudovanie vodovodu a kanalizácie,“ konkretizoval Raši.

Pracovnú sila z Ukrajiny

Ako podotkol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, akčný plán ráta aj s novými sociálnymi podnikmi. „Smerom k zamestnávateľom by som chcel požiadať, aby rešpektovali a v maximálnej miere nepreferovali do tohto okresu pracovnú silu z Ukrajiny na miesta, ktoré dokážeme obsadiť našimi nezamestnanými. Ak tieto počty nedokážeme naplniť, sme potom pripravení sa baviť aj o dovoze pracovných síl z Ukrajiny,“ uviedol Richter. Podľa Rašiho je ambíciou akčného plánu dostať postupne nezamestnanosť v okrese pod úroveň súčasnej nezamestnanosti na Slovensku, teda pod päť percent.

Okres je podľa neho špecifický tým, že popri 33 obciach má jediné mesto, kde žije až 60 percent jeho obyvateľov. „Preto najväčšia podpora putuje do mesta Snina,“ uviedol.

Snaha a úsilie vlády

Z vládou vyčlenenej dotácie zostane v meste 230-tisíc eur na nákup zdravotníckych prístrojov a zariadení pre nemocnicu vo vlastníctve mesta. Ďalších 120-tisíc eur dostal Mestský futbalový klub Snina na rekonštrukciu spŕch, sociálnych zariadení, chodby a šatní štadióna.

„Nádejame sa, že týmto snaha a úsilie vlády pomôcť nášmu mestu nekončí,“ dodala primátorka mesta Daniela Galajdová. Vyššie dotácie dostala aj obec Ulič, ktorá získala 88-tisíc eur na výstavbu obecného skladu biomasy na vykurovanie základnej školy, materskej školy, obecného úradu, zdravotného strediska, lekárne a hasičskej zbrojnice. Suma 35-tisíc eur pôjde v obci Belá nad Cirochou na rekonštrukciu miestnych komunikácií.

Vláda je pripravená finančne sanovať náklady

Vláda navýšila tradičný milión eur rozdeľovaný pre každý okres aj o 75-tisíc eur pre prihraničnú obec Ubľa na vybudovanie verejných sociálnych zariadení pre ľudí prekračujúcich hranice.

„Vzniká totiž problém pri kolónach na hraničnom priechode do Ukrajiny. Vozidlá stoja v dedinách a spôsobuje to aj problémy tohto charakteru, keďže obec nedisponuje verejnými sociálnymi zariadeniami a jediné sú na hraničnom priechode,“ vysvetlil pridelenie dotácie Pellegrini. Zároveň upozornil aj na ďalší narastajúci problém súvisiaci s odstavovaním ukrajinských áut v blízkosti hraníc.

„Ubľa sa stáva odkladiskom a vrakoviskom vozidiel, ktoré obyvatelia Ukrajiny nechávajú po rôznych pozemkoch. Je ich už viac ako 300 a nikto s tým nič nerobí. Rozhodli sme sa preto, že pokiaľ starostka nájde spôsob ako tieto vozidlá odstrániť z obce a niekde ich umiestniť, vláda je pripravená finančne sanovať prípadné vzniknuté náklady,“ dodal premiér, ktorý pripomenul, že za jeho pôsobenie ide už o šestnáste výjazdové rokovanie k akčným plánom okresov.

V zozname najmenej rozvinutých okresov

Okres Snina bol zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov 25. apríla 2018 ako 18. v poradí. Dôvodom jeho zaradenia medzi tieto okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti.

Tá v okrese postupne klesala z 22,31 percenta v decembri roku 2009 na 9,28 v decembri roku 2017. Priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku bola v tom čase 5,94 percenta. V nateraz posledne zverejnenej štatistike Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za november roka 2018 bola miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Snina 8,03 percenta, kým na celom Slovensku to bolo 5,09 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Vláda SR