Vláda Smeru je zázemím pre finančné skupiny, tvrdí Ľ. Kaník

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert fico
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – V novej vláde je podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka veľmi silná línia zameraná na podnikateľské zázemie vybraných skupín.

Ako uviedol pre agentúru SITA, tá je reprezentovaná predovšetkým ministrami Jánom Počiatkom, Robertom Kaliňákom, Petrom Kažimírom, Petrom Žigom a Martinom Glváčom.

„To svedčí o tom, ako je pre Smer typické všeobecne, že sa bude orientovať na to, aby pre spriaznené a vybrané skupiny podnikateľov zabezpečil ideálne podmienky na ich rozvoj, ale určite nepôjde o všeobecné zlepšovanie podnikateľského prostredia, čo by bolo žiaduce,“ vyhlásil Kaník.

Aby to nebolo príliš zjavné a voličské zázemie Smeru bolo uspokojené a upokojované, tak je tu podľa Kaníka aj dymová clona, ktorú reprezentuje ministerstvo práce. „To je zastrešené človekom, ktorý nikdy nerobil nič iné, len bol plateným funkcionárom politickej strany. Najprv ako tajomník pre priemysel Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska, potom funkcionár SDĽ až po Smer,“ vyhlásil Kaník s tým, že toto ministerstvo bude vytvárať dymovú clonu v podobe silnej sociálnej rétoriky a bude napĺňať stranícku líniu orientovanú na vytváranie dojmu sociálnosti, ktorá má poslúžiť na zakrytie pravej podstaty Smeru, a to je vyžmýkať čo sa dá pre vybrané skupiny.

Solymos: Zrušiť kreslo vicepremiéra pre menšiny je krok späť

Zrušiť vicepremiérske kreslo pre ľudské práva a národnostné menšiny nie je podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Lászlóa Solymosa dobrým krokom.

„Ten post má opodstatnenie.
Bez názvu
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Menšinová problematika sa nedá zúžiť do kultúry alebo do školstva, lebo je to komplexnejší problém,“

povedal Solymos v piatok pre agentúru SITA. Podľa neho ide o krok späť.

V novej vláde sú podľa Solymosa aj prekvapenia, medzi ktoré zaradil nomináciu Ľubomíra Jahnátka za ministra pôdohospodárstva.

„Uvidíme ako sa popasuje s ministerstvom. Každá vláda by mala mať sto dní na to, aby sa ukázala, potom sa uvidí. My budeme ako konštruktívna opozícia fungovanie vlády sledovať,“ dodal Solymos.

Figeľ: Novej vláde treba dať 100 dní

Napriek slabinám alebo pochybnostiam pri niektorých nomináciách v novej vláde sa patrí podľa predsedu KDH Jána Figeľa dať kabinetu dostatočný priestor na prípravu a rozbeh, teda známych sto dní.

Ján Figeľ

Ako povedal Figeľ v piatok pre agentúru SITA, nová vláda má naplniť očakávania vyvolané Smerom vo voľbách. „Vláda jednej strany, ktorá sľúbila istoty občanom, ponesie zodpovednosť za realizáciu štátnej politiky,“ povedal.

Figeľ ako končiaci minister dopravy je presvedčený, že je rozumné ponechať v jednom celku doterajšie kompetencie ministerstva, pretože doprava, výstavba a rozvoj regiónov spolu úzko súvisia. „Rezort je dobre rozbehnutý vo všetkých oblastiach a potrebuje skôr udržať novú dynamiku ako zastavovať rozbehnuté opatrenia,“ povedal.

Je rád, že signály na upustenie od megaprojektov potvrdzuje nominácia Jána Počiatka do pozície ministra, pretože ho považuje za pragmatického človeka, ktorý má prehľad o financiách, čo je pri tak veľkom rezorte veľmi dôležité.

Predsedníctvo Smeru-SD v piatok v Banskej Bystrici schválilo nominácie na členov novej vlády a funkcionárov v parlamente.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Kaník
Firmy a inštitúcie SMER-SD