Vláda zatiaľ núdzový stav nevyhlási

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan uhliarik
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády Iveta Radičová ubezpečila občanov, že zdravotná starostlivosť bude aj po 1. decembri na Slovensku plnohodnotne zabezpečená.

Povedala to dnes na tlačovej besede po mimoriadnom zasadnutí vlády.

Vláda predloží v pondelok trvalé riešenie situácie v slovenských nemocniciach, v ktorých sú podané hromadné výpovede lekárov, teda plán B. V rovnaký deň sa rozhodne aj o prípadnom vyhlásení núdzového stavu, ale tu sa vláda usiluje, aby sa dotkol čo najmenšieho počtu nemocníc. Alternatívnymi riešeniami plánu B sú podľa Radičovej zlučovanie oddelení, racionalizácia a v niektorých prípadoch možno aj úplné zrušenie nemocníc, ale po uvážení a zabezpečení zdravotnej starostlivosti.

„Ak som ich dobre počítala, tých riešení je asi 15, budú rôzne kombinácie týchto riešení, na každú nemocnicu je vytvorený v podstate model riešenia,“ dodala Radičová, podľa ktorej idú cestou odstraňovania deformácií, ktoré v systéme ostávali. S tými nemocnicami, kde už preventívne začali rušiť plánované termíny výkonov, budú v pondelok komunikovať, aby sa vrátili k pôvodnému plánu.

Cieľom je, aby prípadné vyhlásenie núdzového stavu postihlo čo najmenej nemocníc, aby tí lekári, ktorí sa rozhodli zotrvať, neboli postihnutí týmto núdzovým stavom,“ vyhlásil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Uhliarik pripustil, že plánované výkony v niektorých nemocniciach, v ktorých došlo ku koncentrácii výpovedí, sa môžu posunúť. „Plánovaný výkon nie je životzachraňujúci stav, alebo zdravie zachraňujúci stav,“ povedal Uhliarik. Akútnu starostlivosť chcú zabezpečiť v plnom rozsahu, tam kde by to nebolo možné, čo už sú len ojedinelé prípady, by zvažovali vyhlásenie núdzového stavu.

Podľa premiérky väčśina nemocníc bude fungovať podľa plánovaných termínov, pokúsia sa, aby to boli všetky. „Aby k takýmto posunom vôbec nedošlo,“ povedala.

SaS obviňuje ministra

Za zlyhanie ministra Ivana Uhliarika (KDH) považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnešný stav v zdravotníctve. Kresťanskodemokratické hnutie a ich minister zdravotníctva Uhliarik zaň nesú plnú politickú zodpovednosť, uvádza sa v stanovisku SaS k aktuálnej situácii v zdravotníctve, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Tatiana Tóthová.
Ivan uhliarik
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa SaS totiž Uhliarik „počas plynutia výpovednej lehoty lekárov neprišiel doteraz so žiadnym konkrétnym riešením, ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a ochranu života pacientov“.

SaS „ostro protestuje proti vydieraniu Lekárskym odborovým združením.

Odborári týmto organizovaným postupom, ktorý je v príkrom rozpore s ich poslaním, ohrozujú nielen poskytovanie potrebnej zdravotnej starostlivosti, ale aj životy ľudí“.

Ako sa dodáva v stanovisku strany SaS, vyhlásenie núdzového stavu bez toho, aby minister zdravotníctva poskytol vláde analýzu o dopadoch výpovedí lekárov a bez návrhu alternatívneho riešenia, považujú za neprimerané. „Manažérske nezvládnutie situácie ministrom za KDH nemôže byť nahrádzané obmedzovaním ústavných práv občanov,“ konštatuje SaS.

Vláda uvažuje aj o lekároch zo zahraničia

Lekári, zdravie
Foto: fnlp.sk

Slovensko možno požiada zahraničie o poskytnutie lekárov po tom, ako pre situáciu v zdravotníctve po nedohode s lekárskymi odborármi a hroziacimi výpoveďami vyše 2000 lekárov vyhlási vláda s vysokou pravdepodobnosťou núdzový stav.

V ostatnom období už boli schválené licencie pre 350 takýchto žiadateľov. „Z toho bolo napríklad 100 žiadostí z Ukrajiny, 80 licencií uznaných,“ povedala Radičová s tým, že proces uznávania licencií možno urýchliť.

Aj o tejto možnosti rokovala dnes Bezpečnostná rada SR, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparovič.

Je potrebné zistiť aj to, do akej miery je tu možné, aby bolo uvažované so zahraničnou výpomocou,“ pripustil prezident s tým, že by sa to dalo riešiť cez prepojenia niektorých nemocníc. Komplikáciou podľa neho bude v krátkej budúcnosti aj to, že prichádza zima a nikto nevie, ako to bude vyzerať, teda aké budú cesty a keď niekto bude potrebovať rýchlu pomoc, tak z ktorej nemocnice by mohli lekári do ktorej nemocnice doraziť. „Preto vláda musí zvažovať tie najkonkrétnejšie a doslova direktívne kroky k lekárom,“ povedal Gašparovič.

Požiadavky lekárov sú neadekvátne

Bezpečnostná rada zvážila situáciu, ktorá tu je, zaoberali sa možnosťou vyhlásenia núdzového stavu. „S tým, že ak minister ešte predloží niektoré nové návrhy a možnosti s lekármi, tak vláda ešte môže na tomto zasadnutí prijať niektoré nové rozhodnutia,“ dodal prezident.

Gašparovič súhlasí s tým, že požiadavkám lekárov, ktoré nie sú podľa neho adekvátne, už nemožno ustupovať. „Som presvedčený, že lekári SR, okrem tých, ktorí tak dogmaticky chcú presadzovať niečo, čo nie je možné, že si uvedomia tú situáciu, ktorá je nebezpečná pre ľudí, ktorí potrebujú zachrániť zdravie – ale je aj pre nich nevýhodná, lebo stratia veľké výhody, ak nestiahnu svoje výpovede späť,“ vyhlásil prezident. Dúfa, že prijmú kompromis vlády a výpovede stiahnu. Ďalšie požiadavky o zvyšovaní platov do budúcnosti môžu podľa neho nasledovať potom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIvan UhliarikIveta RadičováMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik