Vlhová skončila v Kronplatzi tesne pod pódiom, Shiffrinová prekonala rekord Vonnovej

Petra Vlhová, obrovský slalom, Kronplatz
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v talianskom Kronplatzi (24. január 2023). Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 24. januára 14:46

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila 4. miesto v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v talianskom Kronplatzi, na víťaznú Američanku Mikaelu Shiffrinovú stratila 1,65 s.

Druhé kolo staval tréner Pini

Vlhová v druhom kole využila skutočnosť, že trať staval jej tréner Mauro Pini, a posunula sa nahor o dve priečky. Pred rokom skončila v „obráku“ v Kronplatzi druhá za Švédkou Sarou Hectorovou, pričom sa stala víťazkou prvého kola.

„Prvé kolo nebolo dobré, vôbec mi nesadlo. V druhom kole som sa snažila spraviť aspoň niečo, ale napokon je z toho štvrté miesto,“ zhodnotila Vlhová pre JOJ Šport.

Shiffrinová viedla po prvej jazde a prvú priečku si ustrážila aj v druhom kole. Po druhej jazde sa nezmenilo poradie ani na ďalších pódiových priečkach. Druhá skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,45 s) a tretia Talianka Federica Brignoneová (+1,43 s).

Shiffrinová má rekordný 83. triumf

Američanka si pripísala už 83. triumf v seriáli SP a osamostatnila sa na čele tohto hodnotenia medzi ženami, doteraz sa o ňu delila s krajankou Lindsey Vonnovou. Už len tri prvenstvá ju delia od absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka, ktorý v minulosti nazbieral 86 víťazstiev.

„Čo na to povedať. Máme tu skvelé podmienky, asi najlepšie v tejto sezóne. Chcela som to využiť a som veľmi rada, že sa mi to podarilo. Veľmi ťažko teraz opíšem svoje emócie, je to veľmi silné,“ povedala Mikaela Shiffrinová v rozhovore do mikrofónu organizátorov.

Shiffrinová si v Kronplatzi pripísala druhý triumf v kariére, v minulosti tam triumfovala aj januári 2019. Vlhová v tomto stredisku zaznamenala druhýkrát štvrtú pozíciu, rovnako štvrtá tam bola aj v spomenutom roku 2019. Vlani bola Slovenka v Kronplatzi druhá.

Vlhová má na konte 846 bodov

V celkovom poradí SP si Shiffrinová upevnila pozíciu líderky. Na jej konte je už 1417 bodov, na druhú pozíciu sa v utorok dostala Gutová-Behramiová a na vedúcu ženu stráca 556 bodov. Tretia je Vlhová o 15 bodov za Švajčiarkou.

V hodnotení disciplíny vedie Američanka so ziskom rovných 500 bodov, na druhú priečku klesla v utorok až desiata Talianka Marta Bassinová a zaostáva za líderkou o 49 bodov. Petra Vlhová je štvrtá s mankom 114 bodov na Američanku.

V Kronplatzi sa uskutoční ďalší obrovský slalom aj v stredu, počas víkendu sa lyžiarky presunú do Česka a v Špindlerovom Mlyne absolvujú dva slalomy.

Viac k osobe Federica BrignoneováLara Gutová-BehramiováMikaela ShiffrinováPetra Vlhová