Vo Švédsku zatkli Bosniaka podozrivého z vojnových zločinov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bosna a Hercegovina má veľký volebný deň
Obyvateľ Sarajeva, metropoly Bosny a Hercegoviny, prechádza okolo policajtov strážiacich volebnú miestnosť. Občania tejto rozdelenej balkánskej krajiny, ktorá má paralelné inštitúcie na národnej úrovni aj na úrovni svojich jednotlivých častí, budú okrem iného rozhodovať o zložení troch parlamentov a vyberú štyroch prezidentov. Foto: AP Photo/Amel Emric

ŠTOKHOLM/BANJA LUKA 29. decembra (WEBNOVINY) – Švédske orgány zatkla muža, ktorý je podozrivý zo spáchania vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii. Tlačovú agentúru AFP o tom v stredu informoval vedúci príslušného odboru švédskej kriminálnej polície Bertil Olofsson, ktorý zadržaného identifikoval ako cudzinca narodeného v polovici 60. rokov. Podľa švédskych médií je podozrivý občanom Bosny a Hercegoviny.

Údajného vojnového zločinca zadržali na základe medzinárodného zatykača v mieste jeho bydliska v oblasti Jämtland, uviedol Olofsson. Polícia má podľa neho informácie, že vo Švédsku žil od roku 2009, čo sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Švédska polícia v januári na severe krajiny zatkla občana bosnianskeho pôvodu v približne rovnakom veku, ktorý je podozrivý zo spáchania vojnových zločinov na bosnianskych Srboch počas vojny začiatkom 90. rokov. V októbri sa v Štokholme začal súdny proces s týmto mužom, ktorý by mal trvať do konca marca. Ďalšieho podozrivého zatkli vo Švédsku v apríli. V tomto prípade však ide o Srba, ktorý sa mal dopustiť vojnových zločinov v Kosove.

Srbská časť Bosny má novú vládu

Parlament v srbskej časti Bosny a Hercegoviny v stredu odhlasoval vymenovanie novej vlády, ktorej bude šéfovať bývalý minister financií. Aleksandar Dzombič na čele exekutívy v Republike srbskej nahradí doterajšieho populárneho lídra Milorada Dodika. Ten si v minulosti vyslúžil kritiku zo strany Západu za svoje nacionalistické výroky. Krajina sa po vojne z rokoch 1992 až 1995 rozdelila na dve poloautonómne časti – spomínanú Republiku srbskú obývanú prevažne Srbmi a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny. Moc nad krajinou však formálne drží predovšetkým vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva Rakúšan Valentin Inzko s prakticky neobmedzenými právomocami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať