Vo väzbe je posledný z mužov, ktorí prepadli pancierové auto

Kuklac
Foto: SITA/Pavol Machovič
Väzenie
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Aj posledný z obvinených v prípade vlaňajšieho prepadu pancierového auta vo Vinohradoch nad Váhom v okrese Galanta je už za mrežami.

Dvadsaťšesťročný Milan S. zo Šintavy sa sám prihlásil na polícii. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Stalo sa tak po tom, čo kukláči uplynulý pondelok zadržali druhého z obvinených, 29-ročného Cyrila T. zo Serede.

Ten sa schovával v paneláku v Rajeckých Tepliciach. Tretieho z obvinených, 26-ročného Pavla T. zo Serede, zadržali policajti špeciálneho útvaru už 28. decembra v Seredi.

Všetci traja sú po rozhodnutí súdu stíhaní vo väzbe. V prípade dokázania viny môžu stráviť za mrežami sedem až dvanásť rokov.

Postup polície pri tomto zásahu preveruje aj inšpekcia ministerstva vnútra. Trojlístok sa podľa polície pokúsil vylúpiť pancierové auto vlani 12. decembra.

Páchateľom sa podarilo z miesta ujsť, k peniazom sa však nedostali. Ako uviedla Baloghová, o pripravovanom prepade vozidla, ktoré zbieralo tržby z predajní, mala polícia operatívne informácie. Vedeli aj o trojici, ktorá prepad pripravovala, nemali však informácie, kedy a kde presne auto prepadnú.

V aute tak okrem zamestnancov SBS boli aj policajti Útvaru osobitného určenia. Keď páchatelia auto prinútili zastaviť, zistili, že ide o policajnú akciu a z miesta sa im podarilo ujsť. Trojlístok následne obvinili z lúpeže formou spolupáchateľstva a zároveň po nich vyhlásili pátranie.

„Pohyb obvinených polícia monitorovala a vo vhodnom okamihu postupne zadržala najprv dvoch obvinených, následne sa tretí obvinený prihlásil na polícii sám,“ uviedla Baloghová. Polícia odmieta kritiku niektorých médií k forme policajného zásahu. Podľa nich akcia prebehla v súlade so základným princípom policajnej práce, kde na prvom mieste je ochrana životov a zdravia občanov.

„Vzhľadom na to, že polícia poznala identitu mužov, nebol zákrok vykonaný tak razantne, že by mohol zapríčiniť ich ťažké ublíženie na zdraví alebo smrť,“ dodala Baloghová. Minister vnútra Daniel Lipšic vtedy akciu komentovať nechcel, čaká na výsledky inšpekcie.

Na jednej strane za získanie informácií o prepade políciu chváli, na strane druhej strane však k razantnosti zásahu dodal: „V prípade ozbrojenej lúpeže policajti nemôžu brať ohľad na možno neskoršie námietky rôznych analytikov a ani médií, že zásah bol moc tvrdý, toho sa policajt báť nemôže.“ Výsledky inšpekcie by mali byť známe v najbližších dňoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Lipšic