Zomrela Eva Biháryová-Rózsová, slovenská speváčka sa dožila 71 rokov (video)

Slovenská speváčka Eva Biháryová Rózsová podľahla ťažkej chorobe
Slovenská speváčka Eva Biháryová-Rózsová podľahla ťažkej chorobe Foto: Youtube

Vo veku 71 rokov zomrela slovenská speváčka Eva Biháryová-Rózsová. Umelkyňa skonala v utorok v Bratislave po dlhej a ťažkej chorobe. Zanechala po sebe manžela Juraja Rószu a deti, hudobníkov Oskara a Michaelu.

Spevácky talent 60. rokov

Eva Biháryová-Rózsová patrila k veľkým speváckym talentom 60. rokov. Narodila sa 11. februára 1949 v Hrnčiarovciach nad Parnou do hudobníckej rodiny.

So sestrou Máriou spoločne nahrali rozhlasovú nahrávku Sám a sám. V roku 1967 sa po prvý raz predstavila na televíznych obrazovkách v súťaži Zlatá kamera, kde spievala skladbu Summertime.

O rok neskôr sa stala sólistkou Vojenského umeleckého súboru v Bratislave, kde pôsobila až do roku 1994. Prvý významnejší úspech dosiahla rozhlasovými nahrávkami, ako napríklad Stále tá hra alebo Tvoj hlas, v roku 1969.

Známou sa však stala aj jedna z prvých rozhlasových nahrávok s orchestrom vojenského súboru V Tramtárii na Hrade s Evou Kostolányiovou. Spievala tiež na trnavských čajoch o piatej v kultúrnom dome Kovosmaltu.

Začínala s černošským repertoárom

Biháryová-Rózsová spočiatku spievala najmä repertoár černošských speváčok, najmä Arethy Franklin a Elly Fitzgerald. Ako speváčka populárnych piesní vynikla najmä do polovice sedemdesiatych rokov, pričom účinkovala napríklad v televíznej relácii Malá televízna hitparáda, kde vystúpila napríklad s piesňami Tvoj hlas či Aj z mája máj.

V roku 1969 sa po prvý raz predstavila na Bratislavskej lýre s piesňou Ktosi prosí. Na festivale vystúpila aj v roku 1970 s piesňou Tvoje ústa a najväčší úspech zožala v roku 1971 s piesňou Vieroslava Matušíka Stará mama.

Vo vydavateľstve OPUS nahrala 10 singlov a v archíve Slovenského rozhlasu v Bratislave je 47 jej nahrávok, zväčša s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave.

Speváčku si pripomenie RTVS v programe Rádia Regina, a to v piatok 28. februára o 23:00 a v repríze v nedeľu o 21:00.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Biháryová-RózsováOskar Rózsa