Vo veku 84 rokov zomrel dirigent Lorin Maazel

Zomrel známy americký dirigent Lorin Maazel
Na husle sa začal učiť hrať ako päťročný. V období medzi deviatym a pätnástym rokom už dirigoval väčšinu významných amerických orchestrov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 84 rokov zomrel známy americký dirigent Lorin Maazel. Rodák z Paríža posledný raz vydýchol v nedeľu 13. júla vo svojom dome vo Virgínii. Príčinou úmrtia boli komplikácie spojené so zápalom pľúc. Smutnú správu potvrdili zástupcovia Castleton Festivalu, ktorý Maazel založil v roku 2009 spolu s manželkou.

Lorin Varencove Maazel sa narodil 6. marca 1930. Ako päťročný sa začal učiť hrať na husle, pričom v období od deväť do 15 rokov už dirigoval väčšinu významných amerických orchestrov.

Video: Lorin Maazel — Arirang

Počas života viedol viac ako 150 orchestrov, s ktorými absolvoval viac ako päťtisíc predstavení. Na konte má vyše 300 nahrávok.

Maazel pôsobil aj ako umelecký vedúci Nemeckého orchestra v Berlíne, viedol Viedenskú štátnu operu, bol hlavným dirigentom Pittsburského symfonického orchestra, Clevelandského orchestra, Mníchovskej filharmónie či Newyorskej filharmónie, s ktorou v roku 2008 vystúpil v Severnej Kórei. Na konte má napríklad desať Grand Prix du Disque.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom