Foto: Volkswagen Slovakia ochromil ostrý štrajk, zamestnanci bojujú aj za vyššie platy (aktualizované)

VOLKSWAGEN: Štrajk odborárov
Účastníci štrajku v automobilke Volkswagen. Bratislava, 20. jún 2017. Foto: SITA/Marko Erd
  • aktualizované 20. júna 16:23

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Zamestnanci Volkswagen Slovakia v utorok o šiestej ráno vstúpili do ostrého neobmedzeného štrajku. Do štrajku išli odbory s celkovo dvanástimi požiadavkami, pričom tou hlavnou bolo zvýšenie tarifných miezd o 16 %. Prvý deň štrajku dohodu medzi vedením spoločnosti a odbormi zatiaľ nepriniesol.

Ponuka spoločnosti

Vedenie spoločnosti Volkswagen Slovakia dúfa, že sa nebude opakovať situácia z portugalského a španielskeho závodu, kedy sa podnik pre nezhody s odborármi rozhodol, že presunie výrobu vozidiel do inej krajiny.

Ako uviedli na tlačovej konferencii predstavitelia spoločnosti, od zástupcov Moderných odborov Volkswagen očakávajú, že budú viesť konštruktívny dialóg na základe ponuky, ktorú v pondelok odborárom predložili.

Aktuálne vedenie ponúka zvýšenie platov celkovo o 8,9 %. Pre tarifnú triedu 6, ktorá je firemným priemerom, to predstavuje navýšenie mzdy o približne 117 eur. Pre všetkých zamestnancov ponúka jednorazovú platbu vo výške 350 eur, sľubuje tiež individuálny rast tarifných tried od roku 2018 a platnosť kolektívnej zmluvy do konca budúceho roka.

Vedenie automobilky sa v utorok ráno po vyhlásení ostrého štrajku poďakovalo všetkým zamestnancom, ktorí v utorok prišli do práce.

„Mrzí nás, že napriek ústretovej vyššej ponuke, ktorú včera predložilo vedenie Volkswagen Slovakia, neprišlo k dohode. Vyzývame odborovú organizáciu na ústretový krok smerom k obojstranne akceptovateľnej dohode. Nezodpovedné požiadavky odborov ohrozujú budúcnosť podniku a pracovné miesta našich zamestnancov,“ vyhlásila spoločnosť.

Linka New Small Family vyrába

Podľa informácií vedenia spoločnosti bolo počas rannej zmeny v závode 3500 ľudí a v tom čase bolo okolo 1500 až 2200 ľudí pred bránami. V bratislavskej automobilke sa pokračuje vo výrobe malých mestských áut na výrobnej linke New Small Family. V Martine, Stupave a Košiciach sa vyrába bez obmedzenia.

Odborári sú podľa vlastných slov pripravení štrajkovať do konca týždňa, a ak to bude nutné aj budúci týždeň.

Podľa predsedu MOV Zoroslava Smolinského pokusy vedenia spustiť niektoré výrobné linky boli neúspešné. „Aspoň v tomto nás vedenie vypočulo, lebo ozaj nemá význam vyrábať nejaké šroty. My tu budeme pár dní a dúfame, že sa o nejaký čas ozvete,“ vyzval Smolinský vedenie podniku.

Zamestnávateľ v pondelok predložil odborárom novú ponuku, zvýšenie platov v tomto roku o 4,5 % a v roku 2018 a ďalších 4,2 %, no odborári ju odmietli.

Vedenie spoločnosti tesne po začatí štrajku vyzvalo odborárov na ústretový krok k obojstranne akceptovateľnej dohode. „Veríme, že finančné straty a strata dôvery koncernu vo Volkswagen Slovakia nebudú mať za následok negatívne dopady na budúcnosť našej spoločnosti,“ uviedla Makayová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen