Požiar lesa v Tatrách dostali hasiči pod kontrolu, nevylúčili úmyselné podpálenie

Lesný požiar
Foto: ilustračné, SITA/Prezídium hasičského zboru.
  • aktualizované 1. apríla 18:04

BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Požiar lesného porastu, ktorý vypukol v pondelok popoludní na pozemkoch štátnych lesov v katastri Smokovca pod Tatranskými Zrubmi, je už pod kontrolou. Na mieste zasahujú desiatky hasičov.

Požiar, ktorý vypukol už popoludní, zhruba pol kilometra pod osadou, zasiahol odhadom územie jeden hektár. Obyvatelia osady Tatranské Zruby sú mimo nebezpečenstva.

Hasiť pomáhali aj ľudia z osady

Ako informoval agentúru SITA priamo z požiariska primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, požiar vypukol tesne popoludní zhruba 500 metrov pod osadou. Silný vietor požiar rozfukoval, no v tejto chvíli je už pod kontrolou. „Požiar sa našťastie nedostal tak vysoko, aby ohrozil príbytky obyvateľov Tatranských Zrubov či obyvateľov tejto osady,“ doplnil tatranský primátor.

Ako agentúru SITA informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, na mieste zasahovalo 14 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s 20 kusmi techniky. Okrem profesionálov však pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Tatier a okolitých obcí. „Prví k nám dorazili hasiči z Gerlachova, tí to majú najbližšie. Hasiť požiar pomáhali aj ľudia z osady. Všetci sa zmobilizovali, aby požiar udržali čo najďalej od osady, za čo im všetkým patrí vďaka,“ doplnil primátor.

Príčinou môže byť ľudský faktor

Južné svahy podhoria sú vplyvom teplého počasia suché, radnica preto ostáva v strehu, pretože Tatry už majú za sebou niekoľko požiarov. „Bezpečnosť našich obyvateľov je prvoradá. Už skôr sme apelovali na hasičov, aby pripravili v tejto oblasti pre našich obyvateľov nejakú osvetu – vzdelávanie – aby vedeli, ako sa v takýchto situáciách zachovať. Žijeme v podhorí, nikdy nevieme, kedy prepukne ďalší požiar v tomto období sucha,“ vysvetľuje Mokoš.

Pravdepodobnou príčinou požiaru mohol byť podľa primátora ľudský faktor – odhodený ohorok z cigarety, no nevylúčil ani úmysel. „Je to podozrivé, lebo v tejto lokalite boli vlani dva požiare. Toto je už tretí,“ dodal primátor, ktorý zároveň upokojil všetkých obyvateľov, že situáciu budú naďalej nepretržite monitorovať v spolupráci s hasičmi, ktorí ostávajú na mieste.

Nejde o prvý požiar tejto jari. Ako informovala agentúru SITA Martina Petránová zo ŠL TANAP-u, hasiči zasahovali pri lesnom požiari už aj počas víkendu, v okolí osady Stráne pod Tatrami, kde v blízkosti rómskej osady vypukli dva požiare. Predbežná škoda je vyčíslená na 8,5 tisíca eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zbor