Aktualizované: Vo Vysokých Tatrách spadla lavína, zahynul horský záchranár

lavína, Nízke Tatry
Foto: ilustračné, SITA/HZS.

  • aktualizované: 28. februára 15:20

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Pád lavíny v Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny si vyžiadal jednu obeť – horolezca a záchranára. vo štvrtok dopoludnia ho strhla lavína.

Na miesto nehody išli s lavínovým psom

Jeho kolega, druhý horolezec, ostal uviaznutý v exponovanom teréne, asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s kamarátom žiaden – ani hlasový, ani vizuálny, kontakt. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej internetovej stránke.

Na pomoc im okamžite išli leteckí záchranári z Popradu, na miesto nehody išli aj s lavínovým psom a psovodom. Druhá skupina záchranárov smerovala na miesto pozemne.

„Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo po prílete na miesto zo vzduchu lokalizovať. Bol čiastočne zasypaný lavínou. Žiaľ, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom,“ informujú záchranári.

O pomoc požiadali Poliakov

Druhému horolezcovi treba pomôcť dostať sa z exponovaného terénu, no pre silný nárazový vietor nie je možné nasadiť leteckú techniku zo strany Bielovodskej doliny. O pomoc preto požiadali poľských leteckých záchranárov. Záchranná akcia v týchto chvíľach ešte stále prebieha.

„Hore je veľmi zlý signál, takže komunikácia prebieha ťažšie, no podľa najnovších informácií sa druhého horolezca pravdepodobne už podarilo dostať zo štítu,“ uzavrel Janiga.

Podľa informácii Horskej záchrannej služby (HZS) pod lavínou zahynul 48-ročný horolezec, ich dlhoročný kolega. „Išlo o dobrého človek a obetavého záchranára, ktorý si svoju prácu vždy vykonával najlepšie ako vedel. Jeho straty je nám úprimne ľúto. Rodine zosnulého vyjadrujem v mene celého kolektívu záchranárov úprimnú sústrasť,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ HZS Jozef Janiga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AIR Transport EuropeHZS Horská záchranná služba