Vo Vysokých Tatrách začali rúbať suché stromy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 16. mája (WEBNOVINY) – Minulý týždeň začali s výrubom suchých stromov v blízkosti turistických chodníkov, ktoré predstavujú riziko pre turistov a návštevníkov Vysokých Tatier. Správa Tatranského národného parku (TANAP) z tohto dôvodu upozorňuje návštevníkov na dočasné uzatvorenie niektorých chodníkov. Stromy začali vytínať na Hrebienku po zelenej značke v smere k Bilíkovej chate a Rainerovej útulni. Tento chodník bude zatvorený do utorka 17. mája. Od utorka 17. mája do 27. mája bude zatvorený červeno značkovaný chodník z Hrebienka k Rainerovej útulni.

Od 25. mája do 6. júna bude zatvorená červeno značená časť Tatranskej magistrály od Rainerovej útulni k Zamkovského chate a na Skalnaté pleso. Od 5. do 12. júna bude zatvorená časť Tatranskej magistrály z Hrebienka na Sliezsky dom. Ako posledné prídu na rad červeno a zeleno značené chodníky zo Štrbského Plesa k Popradskému plesu. Tu sa budú suché stromy odstraňovať od 10. do 15. júna. Termíny uzávierok turistických chodníkov sa môžu z dôvodu nepriazni počasia posunúť, preto ochranári žiadajú všetkých návštevníkov o trpezlivosť a dodržiavanie pokynov počas vykonávania týchto prác. Dôvodom odstraňovanie suchých stromov z okolia turistických chodníkov je bezpečnosť turistov, uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Do skončenia sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov, 15. júna, by mali byť suché stromy z okolia chodníkov spílené a turistické trasy bezpečné.

Situácia nemusela dospieť do súčasného stavu, tvrdí Petras

Výrub suchých stromov v okolí turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, ktoré ohrozujú turistov, mnohí privítali. Niektorí sa však divia, prečo situácia zašla až takto ďaleko. „Vždy rozmýšľam, že či sme museli nechať situáciu dôjsť až tak ďaleko, že sa nakoniec reže aj v národnom parku. Takisto sa to mohlo ošetrovať aj v národnom parku,“ povedal pre SITA chatár z Rainerovej útulne Peter Petras, ktorý sa vo Vysokých Tatrách pohybuje už 50 rokov ako vysokohorský nosič a posledné roky ako chatár. Podľa neho sme nechali zdevastovať aj to, čo sa možno dalo zachrániť.

Na druhej strane Petras víta, že v týchto dňoch sa konečne začalo s pílením suchých stromov z okolia turistických chodníkov, ktoré predstavujú hrozbu pre okoloidúcich návštevníkov, ale v niektorých prípadoch aj pre vysokohorské chaty ako je Rainerova útulňa či Zamkovského chata. Suché stromy sú už v tesnej blízkosti Rainerovej útulne (1301 m n.m.). Peter Petras má sám obavu, že pri akomkoľvek silnejšom vetre mu môže suchý strom spadnúť na chatu a preboriť strechu. Osobne je presvedčený, že celej situácii sa dalo predísť. Plocha suchých stromov sa postupne približuje aj k Zamkovského chate (1475 m n.m.). Podľa chatárky Janky Kalinčíkovej lykožrútová kalamita sa priblížila k chate ani nie na 200 metrov.

Podľa Petrasa len máloktorý turista, ktorý má rád Tatry sa nespýta, prečo sa to stalo a prečo sa to nechalo až do takej miery zdevastovať. „Kývame ramenami, máme svoj názor. Ja to vidím všetko v tom, že príliš veľa ľudí rozhoduje o tom, čo sa v Tatrách má robiť,“ povedal Petras. Ako príklad uvádza, že na samotnom mestskom úrade v Starom Smokovci je odbor životného prostredia, nasleduje obvodný úrad životného prostredia, krajský úrad, štátna ochrany prírody, ministerstvo životného prostredia. „Toľko organizácií a nikto nevidel to, čo sa stalo v Tatrách. Živíme úradnícku armádu a to zariaďovanie a vybavovanie toho, že sa tie stromy môžu zrezať, stálo oveľa viac ako samotná sanácia stromov,“ skonštatoval Petras.

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka ide o územie, ktoré sa nachádza v budúcej bezzásahovej A zóne s najprísnejším stupňom ochrany, kde sa všetko ponecháva na prírodné procesy. Z tohto dôvodu sa tu nevykonávali žiadne zásahy voči podkôrnemu hmyzu. „Samozrejme, nemôžeme byť ľahostajní voči riziku ohrozenia turistov,“ uviedol Majko. Z tohto dôvodu sa pristúpilo k spíleniu stromov z tesnej blízkosti turistických chodníkov, ktoré predstavujú riziko pre turistov. V okolí chodníkov sa spília stromy do vzdialenosti okolo 30 metrov, čo je približne výška stromov, ktoré by mohli v prípade pádu ohroziť návštevníkov. Všetko drevo sa ponechá na mieste a zabezpečí proti možnému zosunu a ohrozeniu chodníkov. V prípade, že dôjde v budúcnosti k vyschnutiu ďalších stromov a tie budú ohrozovať turistov, bude sa postupovať rovnakým spôsobom.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Petráš