Voda mobilizuje strany, všetci posielajú peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodeň
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico svojím návrhom na zníženie príspevkov pre strany, ktorý má pomôcť obetiam záplav, vyvolal búrlivú reakciu. Vláda dnes schválila balík opatrení na pomoc postihnutým povodňami. Je medzi nimi aj novela, ktorá mení zákon o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a zákon o politických stranách a politických hnutiach. Úprava má o štvrtinu znížiť výšku príspevku za hlasy politickým stranám, hnutiam a koalíciám, na ktorý majú nárok po parlamentných voľbách v závislosti od počtu platných hlasov. Takto by na povodne mohli ísť asi štyri milióny eur. Zákonodarcovia tak dva dni pred parlamentnými voľbami zasadnú do poslaneckých lavíc, aby na sklonku volebného obdobia schválili tri vládne návrhy v skrátenom legislatívnom konaní reagujúce na pomoc oblastiam zasiahnutým povodňami. Predseda parlamentu Pavol Paška dnes zvolal rokovanie 53. schôdze, začne sa vo štvrtok o 10:00.

Opoziční lídri však tvrdia, že strany môžu prispieť na povodne aj bez zákona a vôbec s ním nesúhlasia. Podľa volebnej líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej strana odmieta poskytnúť peniaze, pretože Fico rozflákal vládnu rezervu. Ako tvrdí, SDKÚ-DS poskytne peniaze aj bez zmeny zákona cez občianske združenie Človek v ohrození. Toto združenie by malo od modrých dostať v najbližších dňoch 60-tisíc eur, v strane navyše vyhlásili zbierku. Kandidáti do parlamentu majú do nej prispieť sumou najmenej tisíc eur a určitou sumou prispeje aj centrála. Podľa nej dobrovoľný solidárny príspevok vychádza z kresťanskodemokratických hodnôt, ktoré zdieľa aj SDKÚ-DS. Predseda KDH Ján Figeľ zase spolu s Pavlom Hrušovským a Pavlom Abrhánom navštívili obce silne zasiahnuté povodňou. Kresťanskí demokrati odovzdali aj finančnú výpomoc vo výške 5 100 eur. Na schôdzi poslanci hnutia predložia aj vlastné návrhy. Figeľ vyhlásil, že po zvolení za poslanca NR SR venuje svoj prvý poslanecký plat jednej z najviac postihnutých obcí Malej Lodine. K rovnakému kroku bude nabádať aj ďalších poslancov KDH. Poslanci SMK 2. júna založili zvláštny účet na pomoc obetiam povodní a v blízkej budúcnosti plánujú informovať verejnosť o tom, kto a na aké účely dostane podporu z tohto účtu. Médiá navyše priniesli informácie, že Slovensku pomôže aj Maďarsko, pomoc prisľúbil maďarský veľvyslanec Antal Heizer. Na predvolebnom mítingu sľúbil 50 miliónov forintov (vyše 175-tisíc eur) na pomoc obetiam povodní na Slovensku cez špeciálny povodňový účet SMK.

Ani koalícia sa nedala zahanbiť. Smer-SD zmenil svoj posledný predvolebný míting 4. júna na charitatívny koncert. Fico v Národnom tenisovom centre vyhlásil, že umelci na koncerte vystúpia bez nároku na honorár. Spolu s príspevkami kandidátov sa tak vyzbieralo asi 34-tisíc eur, ktoré budú k dispozícii ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. ĽS-HZDS dobrovoľne venuje peniaze určené od štátu na podporu politickej činnosti za rok 2010 na náhradu škôd postihnutým. Strana 4. júna presunula aktivity do regiónov postihnutých prírodnou katastrofou a ušetrené finančné prostriedky poskytne hnutie postihnutým občanom záplavami v regiónoch Slovenska. SNS Ficov návrh rovnako podporuje. Predseda národniarov Ján Slota zároveň v utorok oznámil, že strana zakladá účet, na ktorý majú prispieť poslanci budúceho parlamentu za jeho stranu svojím prvým platom. Účet má slúžiť na pomoc postihnutým ľuďom pri povodniach. Sám Slota uviedol, že ešte v utorok dá na účet päťtisíc eur.

Aj mimoparlamentné strany sa vyjadrili a snažia sa pomôcť. Rozhodovanie o tom, či znížiť stranám príspevky za hlasy získané vo voľbách, by podľa SaS mali poslanci nechať na nový parlament a neriešiť ich len pár hodín pred voľbami. Populizmus vlády a najmä Smeru sa podľa SaS prejavil aj v tom, že vláda navrhuje siahnuť len na príspevky za hlasy a na činnosť strán, ale nie na príspevky za mandát, ktoré tvoria zásadnú časť výdavkov daňových poplatníkov pre strany. Za prvých dvadsať mandátov strany je to 22 335 eur a za každý ďalší mandát 14 890 eur. Rovnako chce robiť medzi členmi strany zbierku. Most-Híd je rovnako proti schôdzi aj „populistickému“ návrhu. Zbierku organizujú medzi kandidátmi, umelcami a ľuďmi na mítingoch. Európska demokratická strana na Slovensku sa rozhodla zrušiť svoje predvolebné mítingy a ušetrené peniaze radšej venovať prostredníctvom zbierok poškodeným občanom. Prvú časť pomoci chce EDS venovať vo forme zakúpenia potravín pre deti v obciach, kde je vysoká nezamestnanosť a bieda.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľJán SlotaPavol PaškaRobert Fico