Vodiči pozor, kontrolovať budú autobusy a nákladné autá

Polícia, policajt, Dopravná policajná hliadka, alk
Dopravná policajná hliadka. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Počas celého tohto týždňa musia vodiči na slovenských cestách počítať s dopravno-bezpečnostnou akciou TISPOL-u (Europaen Traffic Police Network).

Táto medzinárodná stavovská organizácia združuje služby dopravných polícií európskych krajín už niekoľko rokov a aj takýmto spôsobom sa snaží prispieť k bezpečnosti cestnej premávky na európskych cestách.

Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, tento týždeň sa polícia v celej Európe zameria na dodržiavanie povinností vodičov autobusov a nákladných vozidiel.

V prvom polroku zavinili vodiči autobusov 56 dopravných nehôd, o život pri nich prišli dvaja ľudia, ťažko sa zranilo osem a ľahko 49 ľudí. Ani v jednom prípade vodiči nejazdili pod vplyvom alkoholu. V prípade MHD zaznamenala polícia v prvom polroku 23 nehôd, o život nikto neprišiel. Rovnako sa nezistil alkohol.

V prípade vozidiel verejnej hromadnej dopravy došlo k deviatim nehodám, o život prišla jedna osoba, alkohol taktiež nebol zistený. Čo sa týka nákladných vozidiel, za šesť mesiacov tohto roka zavinili 668 dopravných nehôd, o život prišlo šesť osôb, ťažké zranenia utrpelo 45 ľudí, ľahko sa zranilo 214 osôb. Alkohol úradoval v 44 prípadoch. Viac ako polovica nehôd sa stala v obci.

Vodiči autobusov musia byť obzvlášť opatrní, píše Baloghová. V prípade, že polícia zistí alkohol u vodičov autobusov, hrozia im vysoké tresty. V zmysle Trestného zákona hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov, ak pod vplyvom návykovej látky ohrozí život alebo zdravie ľudí, alebo spôsobí značnú škodu na majetku pri výkone zamestnania alebo inej činnosti, pri ktorých je vplyv návykovej látky obzvlášť nebezpečný, najmä ak vedie prostriedok hromadnej dopravy.

Letné obdobie je špecifické horúčavami, preto je veľmi dôležité vyraziť na cesty oddýchnutý, dodržiavať pitný režim a robiť si častejšie prestávky. Samozrejmosťou pred jazdou by mala byť kontrola technického stavu vozidla a pneumatík. Dodržiavaním dopravných predpisov sa účastníci cestnej premávky môžu vyhnúť vysokým pokutám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom