Agentúra S&P potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti USA

Wall Street, obchodovanie, investovanie, burza
Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Rating dlhodobých záväzkov agentúra krajine potvrdila na úrovni AA+ so stabilným výhľadom a rating krátkodobých záväzkov na stupni A-1+.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings v utorok potvrdila Spojeným štátom americkým rating dlhodobých záväzkov na úrovni AA+ so stabilným výhľadom a rating krátkodobých záväzkov na stupni A-1+.

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny podľa agentúry podporuje odolnosť a diverzita jej ekonomiky, jej inštitucionálna sila, vysoká flexibilita ekonomickej politiky a jej postavenie ako emitenta hlavnej svetovej rezervnej meny. Negatívne na rating USA pôsobí vysoký verejný dlh krajiny a politické nezhody, ktoré obmedzujú schopnosť vlády riešiť včas problémy vo verejných financiách.

Ekonomický rast sa spomalí

Agentúra S&P predpokladá, že americká ekonomika v tomto roku posilní o 3 percentá a v roku 2019 o 2,5 percenta. Takéto tempo rastu podľa nej podporujú spotrebitelia a pokračujúce zlepšovanie situácie v sektore obytných nehnuteľností a na trhu práce, ako aj očakávaný rast investícií vďaka daňovej reforme.

Deficit verejných financií USA, ktorý bol vlani na úrovni 3,1 % HDP, má tento rok dosiahnuť 4,4 % a v ďalšom období prekročiť hranicu 5 %. Verejný dlh zostáva na vysokej úrovni, a to zhruba vo výške 80 percent HDP. Ratingová agentúra pritom očakáva, že do roku 2021 dlh vzrastie na úroveň 82 percent HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's