Agentúra Standard & Poor's zlepšila ratingový výhľad Poľska

Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Krok agentúry je odzrkadlením jej názoru, že riziká ďalšieho oslabenia nezávislosti kľúčových inštitúcií v krátkodobom horizonte ustúpili.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v piatok zlepšila ratingový výhľad Poľska z negatívneho na stabilný. Rating dlhodobých záväzkov Poľska v zahraničnej mene ponechala na stupni BBB+ a rating dlhodobých záväzkov krajiny v domácej mene na úrovni A-.

Krok agentúry je odzrkadlením jej názoru, že riziká ďalšieho oslabenia nezávislosti kľúčových inštitúcií v krátkodobom horizonte ustúpili. Agentúra tiež predpokladá, že slabší než očakávaný hospodársky rast v tomto roku nebude mať negatívny dopad na verejné financie. Standard & Poor’s v januári zhoršila Poľsku výhľad, čo zdôvodnila obavami, že viaceré opatrenia iniciované vládou po voľbách z novembra 2015 môžu narušiť nezávislosť inštitúcií, akými sú centrálna banka, ústavný súd a verejnoprávne médiá.

Agentúra očakáva, že verejný dlh krajiny zostane do roku 2018 v podstate stabilný na úrovni zhruba 51 % hrubého domáceho produktu. Zároveň predpokladá, že napriek čiastočnému spomaleniu v aktuálnom roku bude hospodársky rast v rokoch 2016 až 2018 silný, a to v priemere na úrovni 3,2 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's