Aj sporenie má svoj Svetový deň, je ním 31. október. Aké sú ideálne úspory?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie, prasiatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

31. október je Svetový deň sporenia. Vyhlásili ho bankári na kongrese v Miláne v roku 1924, v roku 1989 ho schválilo OSN. Jedným z hlavných cieľov je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny.

Sporenie je aktuálne aj v súčasnosti, možnosti sa rozšírili a na trhu pribudlo viacero produktov. Slováci môžu ukladať svoje prostriedky na sporiacich účtoch, vkladných knižkách, termínovaných vkladoch, či v podielových fondoch.

Zdravé financie

Sporiť si peniaze je základným krokom k finančnej stabilite a dosiahnutiu svojich cieľov. V dnešnej dobe, keď konzum a materiálne potešenia zaberajú veľkú časť, nie je vždy jednoduché odkladať si peniaze bokom. Avšak sporenie je kľúčovým aspektom zdravých financií.

Sporiť si peniaze poskytuje finančnú bezpečnosť. Nikdy nevieme totiž presne určiť, kedy nás postihne neočakávaná udalosť, ako je strata zamestnania, či zdravotné komplikácie. Mať úspory na rôzne nečakané výdavky umožňuje zvládať takéto situácie bez stresu a bez toho, aby sme sa museli hneď zadlžovať.

Sporiť si peniaze umožňuje dosiahnuť aj dlhodobé ciele. Bez sporenia by sme mohli mať problém zaplatiť za vzdelanie našich detí, či kúpiť si vlastné bývanie. Jedným z najdôležitejších dôvodov sporenia je príprava na dôchodok. Na dôchodku budeme potrebovať dostatok úspor, aby sme mohli užívať dôchodkový život bez finančných starostí.

Sporiť si peniaze dáva ľuďom väčšiu nezávislosť. Keď máme úspory, nemusíme sa spoliehať na pôžičky od iných ľudí alebo banky. Môžeme si dovoliť väčšiu kontrolu nad svojím životom a financiami.

Sporenie aj v aplikácii

Na to, aby človek začal sporiť, nemusí fyzicky chodiť do banky. „Stačí mu mobilná aplikácia, v ktorej zvládne kompletný manažment k sporeniam sám, rýchlo a jednoducho,“ uvádza PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Nízke sadzby na sporeniach a inflácia, ktorá Slovákom časť úspor ukrajuje, sú síce podľa Gálikovej faktom súčasnosti, ale sporiť má zmysel aj za týchto okolností. Dôležité je uvedomiť si, že klasické sporenia v bankách nie sú investičným nástrojom, na ktorom sa dá zbohatnúť, ale slúžia na odkladanie peňazí na naše budúce plány a predovšetkým na vytváranie rezervy na horšie časy.

Ideálne sporenie

Podľa odborníkov zo spoločnosti Partners Group SK by sme mali desať percent príjmu odložiť na krátkodobé sporenie, ktorým si vytvoríme rezervu. Ďalšia desatina z príjmu by mala smerovať na strednodobé a tretia desatina na dlhodobé sporenie. Takže spolu usporíme 30 % z príjmov každý mesiac.

Finančná rezerva domácnosti a sporenie nie je pritom to isté, obe sú však dôležité. Rezerva má slúžiť výhradne na nečakané udalosti. Odporúčaná optimálna rezerva je podľa odborníkov vo výške 6 platov alebo aspoň 6 mesiacov spotreby domácnosti. Nesmie slúžiť na financovanie dovolenky, zariadenia bytu ani výmeny auta za novšie.

Sporenie je účelové a očakávané. Dôležité je dobre si naplánovať tieto výdavky a nastaviť sporenie tak, aby nás tieto výdavky nezaskočili.

Aj nižšie sumy

Odkladať si peniaze na horšie časy alebo na plánované výdavky by sme mali podľa Gálikovej za každých okolností. Sporiť pritom môžeme aj nižšie sumy. Odložiť si bokom pár eur dokážu aj ľudia s nižšími príjmami. To podľa Gálikovej znamená, že dôvodom, prečo si ľudia nesporia, nemusí byť iba výška ich príjmu, ale úlohu môže zohrávať slabá finančná disciplína či neporiadok v príjmoch a vo výdavkoch.

Najdôležitejším pravidlom pri sporení je sporiť pravidelne, nie iba sporadicky, keď nám ostane niečo navyše. Ideálne je preto podľa Gálikovej nastaviť si trvalý príkaz.

To odporúča aj Partners Group SK. Väčšina Slovákov ak si nastaví tento príkaz spočiatku na 10 % z príjmu, nepocíti podľa spoločnosti rozdiel v životnom štandarde. Nejde totiž o nič iné ako návyk.

Kto si vytvoril návyk na odloženie 10 % z príjmu, zistí, že môže vyskúšať odložiť si 15 % alebo 20 %. Ak by predsa len vyššia suma peňazí začala zaťažovať rodinný rozpočet, odborníci radia vytvoriť si ďalší zvyk, a to odloženie polovice z každého zvýšenia príjmu alebo odmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Linda Valko Gáliková
Firmy a inštitúcie 365 bankPARTNERS GROUP SK