Aj v tomto roku je EIB pripravená pomáhať Slovensku a riešiť dopady krízy

EIB
Ilustračné foto EIB

V rokoch 2016 až 2020 poskytla skupina Európskej investičnej banky (EIB) na Slovensku podnikom v rámci financovania projektov 2,2 mld. eur. Vlani to boli investície v sume 211 mil. eur. Ako ďalej na piatkovej online konferencii povedala viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova, išlo o malé a stredné podniky ako aj veľké podniky so zameraním na energetickú účinnosť, inovácie či digitalizáciu.

Ako ďalej pokračovala Lilyana Pavlova, tento rok bude náročný, keďže pandémia COVID-19 pokračuje a ovplyvňuje všetky ekonomiky, vrátane tej slovenskej. „Sme pripravení ekonomicky pomáhať Slovensku, popasovať sa s dopadmi krízy, zhostiť sa obnovy, aby bola zelená a digitálna,“ uviedla Pavlova. Chcú pomáhať na centrálnej a aj regionálnej úrovni, spolupracovať so súkromným sektorom, zabezpečiť financovanie projektov.

Podporené pracovné miesta

Ako povedal minister financií Slovenskej republiky Eduard Heger, z financovania od skupiny EIB benefitovalo ku koncu minulého roka viac ako 2 600 podnikov a podporených bolo zhruba 25-tisíc pracovných miest. Okrem toho banka podľa neho významne pomohla zvýšiť likviditu na Slovensku počas vlaňajších turbulencií. Štát čerpal 348 mil. eur za výhodných finančných podmienok.

Pandémia podľa Hegera spôsobila, že mnohé inštitúcie museli prepísať svoje ciele. EIB podľa neho veľmi rýchlo zareagovala v podobe cielených nástrojov na obnovu ekonomík. Európska investičná banka schválila o 20 % viac investícií ako v predchádzajúcom roku, a to v sume 77 mld. eur, čo je zhruba polovica rozpočtu EÚ.

Od roku 1992 skupina EIB poskytla Slovensku financovanie v sume 9,5 mld. eur pre 127 projektov.

Európska investičná banka je v spoločnom vlastníctve krajín Európskej únie. Jej cieľom je podporovať potenciál Európy v oblastiach zamestnanosti a rastu, podporovať opatrenia na zmiernenie zmeny klímy a presadzovať politiky Európskej únie mimo jej územia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EIB Európska investičná banka