Ak vás vykradnú a ste na dovolenke, poisťovňa skúma, či si za to nemôžete sami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlámanie, zlodej
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kufre na dovolenku zbalené a domnievate sa, že poistenie nehnuteľnosti váš domov v čase neprítomnosti ochráni a spokojne odchádzate za vytúženým voľnom. No vždy je dobré požiadať aj spoľahlivého suseda alebo príbuzného, aby naše bývanie z času na čas skontroloval.

Avšak aj dobre nastavené poistenie by malo byť samozrejmosťou. Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov upozorňuje, že poistenie nehnuteľnosti neznamená automaticky aj poistenie domácnosti. To si stále väčšina ľudí neuvedomuje.

V prípade, že sa poškodí zariadenie domácnosti, napríklad prasknutím potrubia alebo elektrickým skratom, či už vlastníka nehnuteľnosti alebo následne aj jeho susedov, len poistenie nehnuteľnosti nepostačuje.

Rozdiely medzi poisteniami

Podstatný rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je v predmete poistenia. Pri nehnuteľnosti ide spravidla o budovu určenú na bývanie a vedľajšie budovy prináležiace k takejto hlavnej budove, napríklad garáž, altánok, hospodárska budova, bazén vrátane technológie a podobne.

Pri poistení domácnosti ide o hnuteľné veci slúžiace na prevádzku domácnosti a uspokojenie potrieb členov domácnosti. Napríklad nábytok, elektronika, športové potreby, oblečenie, obuv, knihy, kuchynské potreby, peniaze, šperky a iné cennosti a podobne.

Pri obidvoch druhoch poistenia sú pritom spoločné skoro všetky riziká, proti ktorým sa poistenie uzatvára. Teda napríklad teraz v lete požiar, výbuch, priamy úder blesku, povodeň, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, skál, pád stromov a iných predmetov, zadymenie, voda z vodovodných zariadení, náraz dopravného prostriedku, atmosférické zrážky, krádež, lúpež alebo vandalizmus. Práve počas dovoleniek sa počet prípadov vlámania podľa finančných sprostredkovateľov výrazne zvyšuje.

Počet vlámaní rastie

Policajné štatistiky evidujú za minulý rok na Slovensku približne k 3 520 vlámaní. Bolo to zhruba o 280 viac ako rok predtým. Podľa štatistík poisťovne Uniqa sa počet krádeží vlámaním najmä v mesiacoch júl a august oproti ostatným mesiacom zvyšuje približne o 15 až 20 %.

Počet krádeži je v lete počas dovoleniek vyšší aj pre neopatrnosť klientov, ktorí často na sociálnych sieťach poskytujú informácie o termínoch dovoleniek, resp. vkladajú fotografie už priamo z dovoleniek. Tým často nechávajú vo verejnom priestore informáciu, že dom či byt je prázdny, čo logicky využívajú zlodeji.

Odchod na dovolenku nemusíte prezradiť len vy. Urobí to za vás aj plná poštová schránka, ticho a tma. Ak idete preč na dovolenku, poproste niekoho, komu dôverujete, aby občas prišiel, vybral poštu, pobudol chvíľku večer v rozsvietenej izbe a skontroloval byt. Navyše to môže skĺbiť s polievaním kvetov či vetraním.

„V prípade šperkov, klenotov či iných drahých predmetov odporúčame, aby ich mali ľudia uložené v bezpečnej pevnej schránke/sejfe/trezore. V prípade drahých premetov nad určitú sumu dokonca poisťovne v poistných podmienkach stanovujú pravidlo ich bezpečného uloženia v trezore,“ pripomína riaditeľ oddelenia komunikácie poisťovne Uniqa Oskar Sekereš.

Poisťovňa škody prešetrí

Čo sa týka krádeží, poisťovňa skúma spôsob zabezpečenia proti odcudzeniu v čase, keď škoda nastala. V zmysle všeobecných poistných podmienok je totiž poistený povinný ho dodržiavať, ako napr. druh uzamykacieho systému, ochrana presklených častí, prítomnosť elektronickej ochrany v závislosti od výšky dojednanej poistnej sumy.

Zo skúseností vie Uniqa povedať, že klienti často zabúdajú na základné zabezpečenie domácnosti proti krádeži. Týka sa to najmä uzamykacieho systému dverí, kde na vstupné dvere montujú namiesto požadovaných bezpečnostných zámkov obyčajné zámky, ktoré nie sú chránené proti odvŕtaniu či vyhmataniu planžetou.

Dokonca sa stáva, že kovanie, ktoré má chrániť vložku pred rozlomením/vylomením, je často prišróbované z vonkajšej strany dverí. „V prípadoch, že klient nedodrží zmluvnými dojednaniami stanovený spôsob zabezpečenia môže poisťovňa pristúpiť k zníženiu, resp. k zamietnutiu poistného plnenia,“ upozorňuje Sekereš. Niekedy však ľudia pri odchode z domu zabudnú na elementárne pravidlá.

Jeden klient odcestoval na dovolenku a nechal otvorenú vetračku do pivnice v rodinnom dome. Po návrate z dovolenky našiel vykradnutý rodinný dom.

Nelákajte zlodejov

1. Pred dovolenkou sa nechváľte každému, vrátane sociálnych sietí, kam a na ako dlho idete preč. Tak zbytočne nepritiahnete pozornosť zlodejov.

2. Cennosti si odložte na bezpečné miesto.

3. Poproste niekoho spoľahlivého, aby vám okrem zaliatia kvetov aj pravidelne kontroloval schránku a príbytok.

4. Kľúč nenechávajte pod rohožkou či na iných obvyklých miestach, ktoré pozná aj zlodej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AFISP Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcovUniqa