Akciovému trhu v USA sa nedarilo, oslabil pre obavy z omikronu aj možné ukončenie nákupu dlhopisov

Graf, burzy, akcie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Hlavné americké akciové indexy v utorok klesli. Trh začal obchodovanie oslabením pre obavy, že nový variant koronavírusu omikron postihne globálnu ekonomiku.

Skoršie ukončenie nákupu dlhopisov

Straty sa však zrýchlili po tom, ako šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v Kongrese povedal, že centrálna banka bude uvažovať o ukončení nákupov dlhopisov skôr, ako sa očakávalo.

Viac o téme: Koronavírus

Cieľom nákupov je znižovať dlhodobé úrokové sadzby. Ukončenie nákupov umožní Fed-u zdvihnúť svoje krátkodobé úroky, ktoré sú na rekordnom minime v blízkosti nuly.

Ázijskej burze sa darilo

Index S&P 500 si odpísal 1,9 percenta a uzavrel na úrovni 4 567 bodov. Priemyselný index Dow Jones si tiež pohoršil o 1,9 percenta, a to na 34 483,72 bodu.

Technologický Nasdaq stratil 1,6 percenta a jeho hodnota sa znížila na 15 537,69 bodu. Akcie malých firiem tiež utrpeli veľké straty. Index menších spoločností Russell 2000 klesol o 1,9 percenta na 2 198,91 bodu.

Ázijské akciové trhy si však v stredu mierne prilepšili. Hlavný japonský index Nikkei 225 si pripísal 0,41 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng stúpol o 0,8 percenta a čínsky Shanghai Composite získal 0,36 percenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jerome Powell
    Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)