Akciový trh v USA vzrástol, najväčši zisky si pripísali finančné spoločnosti

Ázijský trh, burzy
Investorov povzbudila správa o tom, že zamestnávatelia v USA vytvorili viac pracovných miest, ako ekonómovia predpovedali. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh v závere týždňa stúpol. Indexy S&P 500 a Dow Jones uzavreli na nových rekordných hodnotách.

Zlepšil sa trh práce

Najväčšie zisky si pripísali finančné spoločnosti, keďže výnosy z desaťročných amerických vládnych dlhopisov sa vyšplhali na 1,31 percenta zo štvrtkovej úrovne 1,21 percenta. Firmy produkujúce suroviny si tiež výrazne prilepšili.

Na investorov pôsobila vládna správa, ktorá ukázala výrazné zlepšenie amerického trhu práce. Rezort práce USA uviedol, že zamestnávatelia v krajine v júli vytvorili 943-tisíc nových pracovných miest čiže viac, ako ekonómovia očakávali.

Stúpli aj priemerné mzdy

Miera nezamestnanosti v krajine sa znížila na 5,4 percenta. Priemerné mzdy v USA minulý mesiac medziročne tiež stúpli viac, ako ekonómovia prognózovali, a to o 4 percentá.

Index S&P 500 v piatok vzrástol o 0,2 percenta na 4 436,52 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,4 percenta a uzavrel na úrovni 34 208,51 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 0,5 percenta na 2 247,76 bodu. Technologický Nasdaq si však pohoršil o 0,4 percenta na 14 835,76 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom