Americká burza lámala nové maximá, index Dow Jones dokonca dosiahol rekord už tretí deň v rade

Burzy, akcie, wall street
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v piatok uzavrel na nových rekordných úrovniach. Správa o slabej tvorbe nových pracovných miest v apríli síce bola veľkým sklamaním, ale investorom signalizovala, že úrokové sadzby pravdepodobne zostanú nízke.

Index Dow Jones dosiahol rekord už tretí deň v rade. Index S&P 500 prekonal svoj predchádzajúci rekord, ktorý dosiahol minulý mesiac.

Piatková správa priniesla sklamanie

Veľkou časťou k rastu akciového trhu prispeli technologické firmy, ale posilnili aj energetické a priemyselné spoločnosti a firmy produkujúce iné ako základné spotrebné tovary. Piatková správa o tvorbe pracovných miest v USA bola obrovským sklamaním, keďže ukázala, že počet zamestnancov v krajine stúpol len o 266-tisíc.

Bolo to podstatne menej v porovnaní s očakávaním ekonómov, že ich počet vzrastie o 975-tisíc. Peter Essele zo spoločnosti Commonwealth Financial Network však uviedol, že z veľkej časti dôvodom malého prírastku počtu pracovných miest nebol malý dopyt po pracovnej sile ale jej nedostatočná ponuka.

Posilnili aj európske akciové trhy

Index S&P 500 posilnil o 0,7 percenta na 4 232,60 bodu. Priemyselný index Dow Jones vzrástol tiež o 0,7 percenta, a to na 34 777,76 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 0,9 percenta na 13 752,24 bodu. Výrazne stúpli aj akcie malých firiem. Index menších spoločností Russell 2000 prekonal iné indexy a vzrástol o 1,4 percenta na 2 271,63 bodu.

V závere týždňa posilnili aj európske akciové trhy. Index francúzskej burzy CAC 40 si pripísal 0,5 percenta, nemecký akciový index DAX získal 1,3 percenta a britský FTSE 100 posilnil o 0,8 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom