Americký akciový trh oslabil, Fed oznámil začatie zdvíhania úrokov

Burza, graf, burzy, obchodovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh v stredu stratil úvodné zisky a všeobecne oslabil. Pokles nasledoval po tom, ako Federálny rezervný systém (Fed) vo vyhlásení zo svojho zasadania uviedol, že centrálna banka USA „očakáva, že onedlho bude vhodné“ zvýšiť úroky s cieľom bojovať proti rastu inflácie.

Investori predpokladajú, že Fed úroky v tomto roku zvýši štyrikrát. Centrálna banka USA okrem toho uviedla, že svoje každomesačné nákupy dlhopisov, ktoré tlačia nadol dlhodobé úroky, postupne ukončí v marci.

Indexy uzavreli nižšie

Index S&P 500, ktorý pred zverejnením vyhlásenia Fed-u evidoval zisk 2,2 percenta, uzavrel nižšie o 0,1 percenta na úrovni 4349,83 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pohoršil o 0,4 percenta na 34 168,09 bodu.

Index malých spoločností Russell 2000 klesol o 1,4 percenta na 1976,46 bodu. Technologický Nasdaq si pripísal necelých 0,1 percenta a uzavrel na hodnote 13 542,12 bodu.

Výrazné oslabenie ázijskej burzy

Ázijské akciové trhy vo štvrtok oslabili nezvyčajne výrazne. Hlavný japonský index Nikkei 225 stratil 3,1 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng si pohoršil o 1,99 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite si odpísal 1,78 percenta.

„Rozhodnutie Fed-u sa prejaví globálne, znamená, že éra nízkych úrokových sadzieb, ultra-nízkych úrokových sadzieb je preč,“ povedal Francis Lun, generálny riaditeľ hongkonskej spoločnosti Geo Securities. „Všetky centrálne banky namiesto snahy o stimuláciu ekonomiky začnú bojovať proti inflácii,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)