Americký akciový trh v závere týždňa napriek úvodnému poklesu posilnil

Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Index S&P 500 prilepšil o 0,4 %, priemyselný Dow Jones stúpol tiež o 0,4 %, technologický Nasdaq posilnil o 0,1 % a index menších firiem Russell 2000 vzrástol o 0,2 %.

Americký akciový trh ukončil turbulentný týždeň piatkovým posilnením po tom, ako prekonal úvodný pokles vyvolaný najnovšou eskaláciou obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Trh najprv prudko klesol, keďže USA zvýšili clá na čínske tovary za 200 mld. USD, pretože vyjednávačom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu. O niekoľko hodín neskôr však vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra financií Stevena Mnuchina poskytli investorom dôvod pre optimizmus. Najprv Mnuchin pre televíznu stanicu CNBC povedal, že rozhovory boli „konštruktívne“. Potom Trump popoludní na Twitteri naznačil, že clá by sa mohli zrušiť a že obchodné rokovania „budú pokračovať“.

Popoludňajšie oživenie viedlo k všeobecnému rastu trhu a stratový zostal iba sektor zdravotníckej starostlivosti. Avšak nakupovanie akcií v závere piatkového obchodovania iba trochu zmiernilo výrazné oslabenie trhu za celý týždeň. Index S&P 500 evidoval najhorší týždňový pokles v tomto roku, a to o 2,2 percenta. V piatok si S&P 500 prilepšil o 0,4 percenta na 2 881,40 bodu. Priemyselný index Dow Jones stúpol tiež o 0,4 percenta, a to na 25 942,37 bodu. Technologický Nasdaq posilnil o 0,1 percenta na 7 916,94 bodu a index menších spoločností Russell 2000 vzrástol o 0,2 percenta na 1 572,99 bodu.

Americká firma Uber, ktorá podniká v oblasti prepravy osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie, v piatok neúspešne debutovala na burze. Hodnota jej akcií totiž krátko po otvorení obchodovania oslabila až na 41,06 USD za kus. Bola tak výrazne nižšia v porovnaní s ponúkacou cenou 45 USD za kus. Nakoniec akcie Uberu oproti ponúkacej cene uzavreli o 7,6 percenta nižšie, a to vo výške 41,57 USD za kus.

(1 EUR = 1,123 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom