Ázijské trhy v reakcii na pozitívne správy z čínskeho priemyslu rástli

Obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Aaron Favila

Ázijské trhy v pondelok rástli v reakcii na správy o zlepšení aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle. Index nákupných manažérov v odvetví, ktorý zostavuje Čínska federácia logistiky a nákupov, v novembri posilnil na 50,2 bodu z októbrových 49,3 bodu. Ukazovateľ tak prekročil hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Na obchodnej dohode sa stále pracuje

Na expanziu poukázal aj osobitný prieskum ekonomického časopisu Caixin, podľa ktorého aktivita v spracovateľskom priemysle minulý mesiac dosiahla dvojročné maximum. To podporilo optimizmus medzi investormi v čase, kedy nie je isté, či Washington a Peking uzatvoria obchodnú dohodu pred 15. decembrom, kedy majú vstúpiť do platnosti ďalšie americké clá na čínske tovary.

Rokovania komplikuje zákon na podporu ľudských práv v Hongkongu, ktorý schválil americký Kongres a minulý týždeň ho podpísal americký prezident Donald Trump.

Zložený šanghajský index posilnil o 0,1 % na 2 875,99 bodu, tokijský Nikkei 225 o 1 % na 23 529,50 bodu, hongkonský Hang Seng o 0,4 % na 26 454,27 bodu a juhokórejský Kospi o 0,2 % na 2 091,78 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom