Binance CZ odstupuje uprostred právnej bitky v USA, signalizuje koniec „bezhraničných“ krypto spoločností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kryptomeny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V bezprecedentnom zvrate Changpeng Zhao (CZ), zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Binance, odstúpil a priznal sa k porušovaniu amerických požiadaviek na boj proti praniu špinavých peňazí. Tento prekvapivý vývoj predstavuje významnú kapitolu v histórii kryptomien a signalizuje zánik kedysi všadeprítomnej viery v “bezhraničnú” povahu krypto spoločností.

Binance čelí regulačným výzvam

Trh s kryptomenami bol dlho vnímaný ako prekračujúci geografické hranice. Nedávne udalosti okolo Binance však podčiarkujú skutočnosť, že krypto spoločnosti nie sú odolné voči dlhému ramenu amerického práva.

Napriek tomu, že Binance funguje ako neamerická burza, spoločnosť je pripravená zaplatiť ohromujúcu pokutu 4,3 miliardy dolárov, aby urovnala vyšetrovanie amerického ministerstva spravodlivosti. Tento obrat udalostí účinne rúca mýtus o identite Binance bez hraníc a odhaľuje regulačné výzvy, ktorým čelia aj najvýznamnejší hráči v krypto priestore.

Zatiaľ čo predchádzajúce prípady, ako napríklad kontrola FTX, naznačovali regulačné výzvy, ktorým čelia neamerické kryptomenové burzy, Binance ako najväčšia burza kryptomien na svete stelesňovala koncept entity bez hraníc. CZ v rozhovore z roku 2018 zdôraznila plynulosť identity spoločnosti a uviedla: “Spoločnosť je koncept. Organizácia je koncept.”

Binance strategicky pôsobila mimo územia Spojených štátov amerických, pričom jej menší americký subjekt BinanceUS sa staral o amerických zákazníkov. Napriek tomu, že chýba jasné sídlo a CZ len zriedka vchádza na pôdu USA, spoločnosť sa ocitla zapletená do právnych problémov.

Závažné obvinenia voči Binance pokračujú

Obvinenia USA voči Binance sú dosť závažné, vrátane absencie riadneho programu boja proti praniu špinavých peňazí, prevádzkovania nelicencovaného obchodu s prevodom peňazí a porušovania zákonov o sankciách.

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) a Commodities Futures Trading Commission (CFTC) tiež prijali opatrenia na presadzovanie práva voči Binance, pričom tvrdili, že spoločnosť aktívne zapájala amerických zákazníkov, poskytovala pokyny na obchádzanie amerických predpisov a podnikla kroky na utajenie ich aktivít pred regulátormi USA.

Čo robí prípad Binance obzvlášť pozoruhodným, je jej vzdor voči tradičným podnikovým štruktúram. Binance prekročila hranice konvenčnej spoločnosti, slúžila obchodníkom na celom svete a stala sa najväčšou svetovou burzou kryptomien. Po značnú dobu však poloha spoločnosti zostala nepolapiteľná. Koncept centrály bol v rozpore s identitou Binance a spochybňoval tradičné predstavy o podnikovej štruktúre.

CZ vyhýbanie sa jasnej odpovedi týkajúcej sa umiestnenia Binance bolo evidentnou záležitosťou v rozhovore z roku 2018, kde uviedol: “Ľudia majú stále veľmi silnú predstavu o tom, kde je vaša spoločnosť a kde ste vy. Spoločnosť je pojem. Organizácia je pojem.”

Napriek zámernému dištancovaniu sa Binance od Spojených štátov sa spoločnosť ocitla v pasci v súdnom konaní v USA, čím spochybňovala názor, že krypto spoločnosť by mohla pôsobiť za právnymi alebo geografickými hranicami.

Krypto spoločnosť “bez hraníc” končí

Vyrovnanie s americkým ministerstvom spravodlivosti vo výške 4,3 miliardy dolárov je pre Binance nielen významnou finančnou ranou, ale aj symbolickým ukončením éry krypto spoločností “bez hraníc”.

Generálny prokurátor Merrick Garland poznamenal: “Binance sa stala najväčšou svetovou kryptomenovou burzou čiastočne kvôli zločinom, ktoré spáchala – teraz platí jednu z najväčších firemných pokút v histórií USA.” Toto urovnanie v kombinácii s prechádzajúcimi prípadmi, ako sú BitMEX a FTX, podčiarkuje ochotu vlády USA stíhať subjekty mimo USA za údajné porušenia.

Krypto komunita v reakcii na dlhý dosah amerického práva nemlčala. Binance na svoju obranu proti CFTC tvrdila, že “americké zákony sa riadia na domácej pôde, ale nekontrolujú svet.”

Nedávne právne kroky proti zámorským burzám vrátane BitMEX a FTX však naznačujú niečo iné. Bývalý federálny prokurátor na Manhattane Samson Enzer poznamenal: “Zaťaženie miesta konania nie je príliš vysoké. Vláda by tvrdila, že keby jeden e-mail prešiel cez New York, stačilo by to.”

Krypto priestor sa regulácii nevyhne

Pôvab amerického trhu zostáva pre krypto podniky silný aj napriek príťažlivosti dynamických regiónov, ako je Ázia alebo Blízky východ.

Prípad Binance vyvoláva kritické otázky: Mala zámorská burza používateľov z USA? Kde to zaviedlo amerických investorov? Alebo mal generálny riaditeľ stretnutia v Spojených štátoch? Ako sa regulačná kontrola zintenzívňuje, uskutočniteľnosť prevádzkovania krypto biznisu za právnymi alebo geografickými hranicami sa stáva čoraz náročnejšou.

V paralelnom vývoji vidí predstaviteľ Európskej komisie Ivan Keller významné zlyhania centralizovaných búrz, ako je kolaps FTX a vyrovnanie Binance, ako silné argumenty pre implementáciu legislatívy Európskej únie o trhoch s krypto-aktívami (MiCA). V prejave na konferencii MoneyLIVE v Amsterdame Keller zdôraznil potrebu silnej regulácie na zmiernenie rizík a poskytnutie jasnejších pák pre regulátorov.

MiCA bude mať jasne stanovené pravidlá

MiCA, prijatá v júni 2023, má za cieľ podporovať inovácie a zároveň riešiť riziká pre spotrebiteľov, integritu trhu, finančnú stabilitu a menovú suverenitu.

Legislatíva, ktorá sa vzťahuje na všetky členské štáty EÚ, stanovuje špecifické pravidlá pre rôzne krypto aktíva, pričom ustanovenia pre stablecoiny nadobudnú účinnosť v júni 2024. Pravidlá pre poskytovateľov služieb v oblasti krypto aktív vrátane obchodných platforiem, poskytovateľov peňaženiek a búrz kryptomien sú stanovené a nadobudnú účinnosť v decembri 2024.

Nakoľko krypto priemysel prechádza vývojom regulačného prostredia, predpisy MiCA v Európe signalizujú posun smerom k štruktúrovanejšiemu a regulovanejšiemu krypto prostrediu. Porovnanie právnych bitiek Binance v USA a proaktívny regulačný prístup v Európe podčiarkuje globálnu povahu odvetvia kryptomien a výzvy, ktorým čelí pri hľadaní rovnováhy medzi inováciami a zodpovednosťou.

Zdroje: https://cointelegraph.com https://www.coindesk.com

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať