Britská centrálna banka ponechala svoje úroky na rekordnom minime 0,1 %

Britská libra
Ilustračné foto. pixabay.com

Britská centrálna banka ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,1 percenta v rámci opatrnosti v otázke, ako rýchlo sa Veľká Británia zotaví z pandémie ochorenia COVID-19. Bank of England zároveň nezmenila zamýšľaný objem nákupov vládnych a korporátnych dlhopisov a nechala ho na úrovni 745 mld. libier (GBP).

Rozhodnutie britskej centrálnej banky, ktoré oznámila vo štvrtok, sa všeobecne očakávalo, keďže ekonómovia odhadujú, že ekonomika krajiny sa v druhom štvrťroku zmenšila menej, ako sa predpokladalo. V máji Bank of England prognózovala, že hospodárstvo sa v druhom kvartáli zmenší o 25 percent. Teraz ekonómovia v priemere odhadujú, že pokles je o necelých 19 percent.

Zotavenie bude zrejme pomalšie

Avšak hoci bezprostredný vplyv pandémie je pravdepodobne menej vážny, ako sa pôvodne očakávalo, mnohí ekonómovia predpovedajú pomalšie zotavovanie. Napríklad Berenberg Bank predpovedá, že britský hrubý domáci produkt v budúcom roku vzrastie o 6,5 percenta a v roku 2022 o 2,2 percenta. Britská centrálna banka v máji uviedla, že v budúcom roku hospodárstvo krajiny posilní o 15 percent a v roku 2022 o tri percentá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom