Burza na Wall Street potlačila nadol aj ázijské akciové trhy

Finančný trh, akcie, Wall Street, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Akciové trhy v Ázii v pondelok väčšinou klesli po tom, čo hlavné burzové indexy na Wall Street ukončili minulý týždeň so stratou. Veľkoobchodné ceny v Japonsku sa minulý mesiac priblížili k trinásťročnému maximu. Prudkému zvyšovaniu cien čelia tri najväčšie svetové ekonomiky aj ďalšie krajiny. Prispievajú k tomu výpadky v dodávateľských reťazcoch, dopravné obmedzenia a ďalšie ťažkosti súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Tokijský index Nikkei 225 klesol o 0,3 percenta 30 287,09 bodu, hongkonský Hang Seng o 2,4 percenta na 25 585,03 bodu, juhokórejský Kospi o 0,5 percenta na 3 110,61 bodu a zložený šanghajský index o 0,1 percenta na 3 697,94 bodu. Austrálsky index S&P/ASX 200 posilnil o 0,2 percenta na 7 413,70 bodu.

Inflačné tlaky zvyšujú pravdepodobnosť, že Federálny rezervný systém v USA a ďalšie centrálne banky zvýšia úrokové sadzby zo súčasných extrémne nízkych úrovní skôr, než sa čakalo. Výrobné ceny v USA minulý mesiac v porovnaní s vlaňajším augustom vzrástli o rekordných 8,3 percenta.

Cenový index, ktorý meria inflačné tlaky ešte predtým, než sa odrazia na cenách pre spotrebiteľov, sa dostal najvyššie od roku 2010, v ktorom začalo federálne ministerstvo práce vyhodnocovať údaje na medziročnej báze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom