Čas na odložené daňové priznanie sa kráti, povinnosť sa dá splniť aj z pohodlia domova

Daňové priznanie
Foto: ilustračné, SITA/Katarína Acél - Gáliková

Daňovníkom zostávajú už len necelé tri týždne, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť a podali odložené daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020. Táto povinnosť sa týka 18 651 daňovníkov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Lehotu už nie je možné predĺžiť

Do konca tohto mesiaca musí daňové priznanie k dani z príjmov za minulý rok odovzdať 17 151 fyzických osôb a 1 500 právnických osôb. Finančná správa vyzýva daňovníkov, aby si splnenie tejto povinnosti nenechávali na poslednú chvíľu. Lehotu na podanie daňového priznania už totiž nie je možné predĺžiť.

Správca dane môže za podanie daňového priznania po ustanovenom termíne uložiť daňovému subjektu pokutu vo výške od 30 eur do 16 000 eur. Uložením pokuty nezaniká povinnosť daňovníka daňové priznanie podať. Ak daňové priznanie daňovník nepodá ani na výzvu, správca dane určí daň podľa pomôcok, a to aj bez súčinnosti s daňovým subjektom.

Priznanie z pohodlia domova

Klienti pritom môžu podať daňové priznanie aj z pohodlia domova a bez priamej návštevy finančnej správy. Komunikovať s finančnou správou elektronicky totiž môže ktokoľvek. Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy. K registrácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom, resp. kvalifikovaný elektronický podpis. Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Daňové priznanie k dani z príjmov za vlaňajšok bolo potrebné odovzdať v riadnom termíne do 31. marca tohto roka. Podať ho musí každý daňovník, ktorého zdaniteľné prímy v minulom roku presiahli sumu 2 207,10 eura. Klienti si však mohli lehotu na splnenie tejto povinnosti predĺžiť na základe oznámenia podaného správcovi dane, a to najviac o tri celé kalendárne mesiace, resp. šesť kalendárnych mesiacov, ak sú súčasťou príjmov daňovníka aj zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská