Ceny nehnuteľností budú stúpať zrejme aj v ďalšom období

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byty, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ceny nehnuteľností by mali podľa odborníkov rásť aj naďalej. Zdražovanie bývania nezastavila podľa Národnej banky Slovenska ani celosvetová pandémia a ceny nehnuteľností si napriek všetkému doteraz udržujú svižné tempo rastu. Analytik Slovenskej sporiteľne neočakáva v najbližšom čase výraznejší zvrat vo vývoji cien bývania, pravdepodobnejšie sú regionálne výkyvy v cenách a pokračovanie rastu miernejším tempom.

Svet sa zmieta v druhej vlne pandémie, s ktorou sú, pochopiteľne, spojené aj obavy o výkon hospodárstva. „Jedným z dôvodov doterajšieho dynamického rastu cien je bezpochyby aj očakávanie, že krízová situácia čoskoro pominie. Je však otázne, či bude tento optimizmus v spoločnosti naďalej pretrvávať a do akej miery sa jeho potenciálna zmena podpíše na aktivite na realitnom trhu,“ vysvetľuje analytik NBS Roman Vrbovský.

Počet dokončených bytov je menej

Jednou z hlavných príčin rastu cien nehnuteľností je vývoj ponuky na bývanie. Analytici NBS však upozorňujú, že posledné dáta z odvetvia stavebníctva pôsobia pesimisticky. Počet dokončených bytov bol medziročne v druhom štvrťroku o vyše 6 % nižší, počet začatých bytov klesol takmer až o 19 %. Tuzemská produkcia bytových budov klesla v auguste o 21 %, predtým v júli sa znížila o 16,6 %. Keďže za rýchlym tempom rastu nehnuteľností bola v poslednom období výrazná prevaha dopytu nad ponukou, zdá sa, že spomalená výstavba cenám bývania neprospeje a naďalej budú podľa Vrbovského rásť.

Napriek kríze na trhu podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka stále neutícha dopyt po nehnuteľnostiach, čo vytvára tlak na zvyšovanie ich cien. Na trhu zároveň stále prevláda dobrá dostupnosť hypotekárnych úverov. Dostupnosť bývania je ovplyvnená nielen rastom cien nehnuteľností, ale aj nárastom miezd, respektíve celkovo disponibilných príjmov. Ak príjmy rastú pomalšie než ceny domov či bytov, stáva sa kupovanie nehnuteľností podľa Horňáka menej dostupným. Aj napriek poklesu miezd v druhom štvrťroku tohto roka pre pandémiu COVID-19 bol iba mierny medziročný pokles disponibilného príjmu domácností.

Nízke sadzby

Z posledných dostupných dát Štatistického úradu SR za druhý štvrťrok vyplýva, že výstavba bytov poklesla. „Aj keď je počet rozostavaných bytov o 1 % vyšší než v druhom štvrťroku 2019, aktuálne čísla nenaznačujú rapídny posun smerom k nasýteniu dopytu. Súčasná politika centrálnej banky, s výhľadom ďalšieho uvoľnenia, praje žiadateľom o hypotekárne úvery, ktorých nízke sadzby podporujú dopyt po nehnuteľnostiach,“ povedal Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňa