Ceny rastú najpomalšie za posledné tri roky, reštaurácie zdraželi

|
Ilustračné foto.| pixabay.com|

Rast cien si v septembri udržal úroveň z predchádzajúceho mesiaca. Medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien bola podľa Štatistického úradu SR v septembri na úrovni 1,4 %, pričom v auguste to bolo taktiež 1,4 %. Inflácia podľa úradu rastie najpomalšie za posledné tri roky. Medzimesačne sa ceny v porovnaní s augustom v úhrne nezmenili.

Septembrový medziročný rast inflácie ovplyvnili najmä vyššie ceny za bývanie a energie o 2,6 %, a to najmä vďaka nárastu cien elektriny o 8,8 % a cenám za zber smetí o 15 %. Vývoj cien v tomto odbore má podstatný vplyv na celkovú infláciu, pretože spotrebitelia minú v priemere takmer štvrtinu výdavkov práve na bývanie a energie.

Reštaurácie zdraželi

Ceny potravín a nealkoholických nápojov boli medziročne vyššie už len o 0,1 %. K rastu inflácie prispeli aj vyššie ceny rozličných tovarov a služieb o 4,6 %. Z nich medziročne výraznejšie stúpli napríklad finančné služby a ceny za osobnú starostlivosť, ako sú napríklad kadernícke a skrášľovacie služby. K celkovému rastu významne prispeli aj vyššie ceny v reštauráciách a hoteloch a v zdravotníctve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom