Česká národná banka ponechala základný úrok na siedmich percentách

Česko, koruna, česká koruna
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada Českej národnej banky (ČNB) podľa očakávania odhlasovala stabilitu sadzieb. Základná úroková sadzba tak zostáva na siedmich percentách, teda najvyššie od roku 1999. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

K stabilite rada, ktorá po prvý raz rokovala v obmenenom zložení pod vedením nového guvernéra ČNB Aleša Michla, prikročila po tom, ako ešte v starom zložení základný úrok sedemkrát za sebou zvýšila o viac ako 0,25 percentuálneho bodu.

Banková rada súčasne rozhodla, že centrálna banka bude aj naďalej brániť nadmerným výkyvom kurzu koruny. Koruna po zverejnení rozhodnutia ČNB o sadzbách posilnila nepatrne o halier na 24,64 Kč za euro. K doláru posilnila o sedem halierov na 24,17 Kč/USD.

Ekonomická realita

Podľa analytika Cyrrusu Víta Hradila však rozhodnutie zachovať sadzby nemá oporu v ekonomickej realite, keďže aktuálna hodnota inflácie, slabý kurz českej koruny, rast inflačných očakávaní, vývoj v eurozóne i dáta o českom HDP svorne ukazujú na vhodnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb. Podľa iDNES.cz je teda otázkou, ako dlho dokáže ČNB stabilitu sadzieb udržiavať.

Inflácia v Česku bola totiž už v júni výrazne nad prognózou ČNB, keď medziročne zrýchlila na 17,2 percenta, zatiaľ čo ČNB čakala 15 percent.

Ponechanie úrokových sadzieb

Partner poradenskej skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička, naopak, ponechanie úrokových sadzieb na siedmich percentách vníma ako dobrú správu pre českú ekonomiku.

Očakávam, že v najbližších mesiacoch začnú protiinflačne pôsobiť prvé zvýšenia úrokovej sadzby z minulého roka. To však, bohužiaľ, nemení nič na tom, že naďalej porastú náklady firiem a mnohé z nich budú musieť pristúpiť k drastickým úsporným opatreniam, vrátane prepúšťania zamestnancov, ak majú toto ťažké obdobie prežiť,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleš Michl
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka