České banky prestávajú zlacňovať hypotéky

stavebné sporenie, peniaze
Stavebné sporenie je konzervatívny sporiaci produkt, v rámci ktorého sú peniaze sporiteľov chránené Fondom ochrany vkladov. Foto: ilustračné www.gettyimages.com

České banky brzdia zlacňovanie hypoték. Zabrzdením znižovania hypotekárnych úrokov reagujú primárne na to, že sa zastavil pokles trhových úrokových sadzieb, ktorý nastal v súvislosti s koronakrízou, uviedol Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund. Ďalším dôvodom podľa neho je to, že české banky evidujú desaťtisíce žiadostí o odklad splátok hypoték. Odklad umožňuje moratórium zavedené na jar ako jedno z opatrení proti ekonomickým vplyvom koronakrízy.

„Z hľadiska banky je odklad splátok škodou, ktorú kompenzuje inde. Napríklad spomalením tempa znižovania úrokov. Súčasne stále zostáva otázkou, koľko hypotekárnych dlžníkov bude schopných po skončení moratória svoju hypotéku splácať. To bude závisieť od toho, aká silná bude ekonomika, keď sa postaví na vlastné nohy, teda napríklad od toho, ako výrazne na jeseň stúpne miera nezamestnanosti,“ uviedol Kovanda.

Jeseň bude dôležitá

Výraznejší pokles sadzieb hypoték v ČR tak podľa neho možno čakať až vtedy, ak sa česká ekonomika na jeseň na svoje nohy postaví obstojne a ak na nich vydrží stáť aj v prvých mesiacoch budúceho roka. „Priemerná sadzba hypoték by v takom prípade klesla v budúcom roku pod úroveň dvoch percent, prípadne by sa blížila k rekordnému minimu z roku 2016, kedy bola 1,77 percenta,“ konštatoval hlavný ekonóm Czech Fund. Dodal však, že ak príde vážna druhá vlna pandémie alebo ekonomika bez pomoci štátu skolabuje, ďalšie zlacňovanie hypoték v Česku nemožno očakávať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lukáš Kovanda
    Firmy a inštitúcie Czech Fund