Ciele pri deficite verejných financií mohli byť podľa Kažimíra ambicióznejšie, zdrojov z Únie je dostatok

Peter Kažimír
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ciele v oblasti deficitu verejných financií by mohli byť ambicióznejšie, ako boli uvedené v Programe stability na jar tohto roku. Na utorkovej tlačovej konferencii to skonštatoval guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Centrálna banka vychádza zo zlepšenej prognózy ekonomického rastu a aj na základe plnenia podmienok Plánu obnovy.

Informácií majú málo

„Podľa nás je to dostatok zdrojov z EÚ, ktoré môžu kompenzovať niektoré potreby z národných zdrojov,“ povedal Kažímír. No zároveň doplnil, že majú málo informácií.

„My nevidíme do kuchyne ministerstva financií. Je tu len skromné odporúčanie, že podľa nás sú splnené podmienky na to, aby tie ciele mohli byť ambicióznejšie,“ dodal Kažimír.

Jednou z aktuálnych úloh ministra financií Igora Matoviča je pripraviť štátny rozpočet na rok 2022 a aj jeho nastavenie na ďalšie dva roky. Príprava je podľa rezortu financií vo finálnej fáze a vraj návrh predložia v stanovenej lehote.

Schvaľovali na poslednú chvíľu

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách musí ministerstvo financií návrh rozpočtu predložiť parlamentu do 15. októbra. Vlani vláda materiál schválila na poslednú chvíľu, a to 14. októbra.

Dovtedy nebolo jasné, čo rozpočet obsahuje. Návrh rozpočtu vtedy dokonca neprešiel tripartitou, sociálni partneri nedostali možnosť o ňom rokovať. Ani tento rok zatiaľ nie je jasné, čo obsahuje rozpočet na nasledujúce roky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka Slovenska