Čínsky jüan voči doláru opäť stráca

čína
Ilustračné foto. pixabay.com

Čínsky jüan opäť oslabil po tom, ako sa nervozita na globálnych trhoch zmenšila v rámci nádeje obchodníkov, že pokles čínskej meny sa stabilizoval. Oproti doláru jüan v stredu oslabil na 7,0488 CNY/USD, čiže zhruba o 0,4 percenta oproti utorkovej uzatváracej úrovni.

Finančné trhy sa v pondelok prepadli po tom, ako Peking dovolil jüanu klesnúť na 11-ročné minimum a prelomiť politicky citlivú hranicu sedem jüanov za dolár. Washington odpovedal oficiálnym vyhlásením, že Čína manipuluje výmenný kurz svojej meny, čo otvára cestu pre možné sankcie.

USA sa sťažujú na slabú menu

Pohyby jüanu v posledných týždňoch sú malé v porovnaní s fluktuáciou eura a iných hlavných mien, ale Washington sa sťažuje, že čínska mena je príliš slabá, čo neférovo znižuje ceny čínskeho exportu.

Čínska centrálna banka stanovuje výmenný kurz jüanu každé ráno a dovoľuje mu v priebehu dňa posilniť alebo oslabiť o dve percentá. V stredu centrálna banka opäť znížila úvodný kurz čínskej meny a stanovila ho na úrovni 6,9996 CNY/USD, čiže o takmer 0,5 percenta nižšie v porovnaní s utorkovou štartovacou úrovňou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom