Daniari už komunikujú s bankami elektronicky, blokovanie účtov sa urýchli

počítač
Ilustračné foto. pixabay.com

Finančná správa od augusta komunikuje prostredníctvom osobitného informačného systému s vyše dvadsiatkou bánk. Účty dlžníkov tak dokáže blokovať v reálnom čase.

Proces vymáhania nedoplatkov finančnou správou bude efektívnejší, rýchlejší a hospodárnejší. Od augusta totiž správca dane komunikuje elektronicky prostredníctvom osobitného informačného systému s 23 bankami združenými pod Slovenskou bankovou asociáciou. Vďaka tomu dokáže blokovať účty dlžníkov v reálnom čase.

Finančná správa začala elektronicky doručovať rozhodnutia vydávané pri výkone daňovej exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu. Ide o rozhodnutia, na základe ktorých v prípade exekučného konania banka zablokuje na účte financie vo výške dlžnej sumy. Banky na základe tohto rozhodnutia zablokujú účet, resp. financie dlžníka, takmer okamžite. Už nemusia čakať na poštové doručenie rozhodnutia z finančnej správy niekoľko dní.

V praxi to znamená, že finančná správa zašle banke cez elektronickú aplikáciu rozhodnutie, banka jeho prevzatie potvrdí a rozhodnutie vykoná.

V roku 2017 finančná správa začala približne 29 tisíc daňových exekučných konaní tohto typu, v tomto roku zatiaľ približne 14 tisíc konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociácia