DeFi ako riešenie v časoch krízy: Revolúcia vo financiách v roku 2020

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Roky 2020 sa ukázali ako búrlivé desaťročie, ktoré sa vyznačuje ekonomickými výzvami, geopolitickým napätím a rastúcou potrebou finančnej stability.

V tejto ére neistoty sa decentralizované financie (DeFi) ukázali ako potenciálne riešenie, ktoré sľubuje pretvorenie nášho finančného prostredia a ponúkne jednotlivcom väčšiu kontrolu nad ich aktívami.

Zatiaľ čo Bitcoin razil cestu, DeFi je nositeľom vízie Satoshi Nakamota o decentralizovanej finančnej budúcnosti.

Zrodený z krízy

Genéza samotného bitcoinu je zakorenená v dôsledku bankovej krízy v roku 2008. Vo februári 2009, keď sa rozvinula kríza rizikových hypoték, Satoshi Nakamoto navrhol inovatívnu “elektronickú menu založenú na kryptografickom dôkaze”, ktorá by eliminovala potrebu dôvery vo finančné transakcie.

Kolaps inštitúcií ako Lehman Brothers bol stále v čerstvej pamäti ľudí a Nakamotova vízia bola odpoveďou na zraniteľnosť tradičného finančného systému.

Rýchlu posun vpred do roku 2020 a svet zápasí s novým súborom výziev. Rastúce životné náklady narušili rast miezd a inflácia naďalej podkopáva kúpnu silu mien, ako je USD. Medzitým globálne mocnosti ako Čína a Rusko spochybňujú dominanciu USD a dodávajú finančnej nestabilite geopolitický rozmer.

V tomto neistom prostredí má DeFi potenciál ponúknuť stabilitu a slobodu riešením kľúčových problémov súčasného finančného systému.

Lepší systém je stále dobrou možnosťou

Kryptomeny ako Bitcoin už ukázali, ako dokážu riešiť nedostatky tradičného bankového a menového systému.

Aktíva DeFi ponúkajú vlastnú úschovu, čím chránia individuálnych investorov pred rizikami, ako je inštitucionálna platobná neschopnosť a zlyhanie bánk.

Nedávny kolaps Silicon Valley Bank v marci 2023 nám jasne pripomína, že aj veľké banky sú náchylné na zlyhanie. Pomocou DeFi môžu používatelia nezávisle overiť svoje tržby na blockchaine, čím sa eliminuje potreba dôvery v sprostredkovateľov tretích strán.

Technológia blockchain navyše umožňuje efektívnejší a decentralizovaný finančný ekosystém. Peer-to-peer siete, ktorých priekopníkom je Bitcoin, umožňujú investorom udržiavať si priamu kontrolu nad ich aktívami, čím uľahčujú transakcie s výrazne nižšími poplatkami.

Sektory DeFi, ako sú decentralizované burzy (DEX), pôžičky a likvidné stávky, umožňujú jednotlivcom diktovať, ako sa využívajú ich uložené aktíva, čo je úroveň kontroly, ktorej sa tradičné banky jednoducho nevyrovnajú.

Ďalším kritickým problémom, ktorý kryptomeny a DeFi riešia, je inflácia. Na rozdiel od fiat mien majú kryptomeny ako bitcoin fixnú celkovú zásobu, ktorá bráni ľahkému rozriedeniu držby. Zatiaľ čo niektorí navrhujú návrat k zlatému štandardu ako riešenie inflácie, prijatie kryptomien ako zákonného platidla by mohlo dosiahnuť podobný efekt a zároveň ponúknuť zvýšenú efektivitu a bezpečnosť.

CBDC ako potenciálna alternatíva?

Zatiaľ čo kryptomeny ako Bitcoin ponúkajú decentralizované riešenie finančnej nestability, vlády a centrálne banky skúmajú vydávanie digitálnych mien centrálnej banky (CBDC). Tieto digitálne verzie národných mien sľubujú rýchlejšie a lacnejšie transakcie a zároveň rozširujú finančný prístup pre viac ľudí.

CBDC však prichádzajú s vlastným súborom obmedzení. Zostávajú vysoko centralizované, podobne ako tradičné fiat meny, čo znamená, že skutočná vlastná úschova je nemožná a aktíva môžu byť kedykoľvek zmrazené podľa uváženia finančných orgánov.

Okrem toho CBDC nemusia účinne bojovať proti inflácii, pretože centrálne banky si zachovávajú schopnosť tlačiť peniaze prostredníctvom opatrení, ako je kvantitatívne uvoľňovanie. V podstate CBDC poskytujú len zlomok výhod, ktoré ponúkajú decentralizované kryptomeny.

Prečo nie CEX?

Do dnešného dňa boli centralizované burzy (CEX) pre väčšinu ľudí vstupnou bránou do sveta kryptomien. Aj keď ponúkajú užívateľský prívetivý zážitok, prichádzajú s vlastnými výzvami. Udalosti ako kolaps FTX podčiarkujú, že centralizované burzy sa môžu stať nadmerne zadlženými a insolventnými, čo odráža riziká spojené s tradičnými bankami.

Aby používatelia naplno využili výhody DeFi, musia uprednostniť vzdelávanie a vlastnú starostlivosť pred pohodlím CEX. Aj keď zabezpečenie aktív pomocou počiatočnej frázy môže byť náročnejšie ako vytvorenie rýchleho účtu CEX, odmeny sú značnou záležitosťou.

Vlastná úschova umožňuje používateľom monitorovať svoje aktíva priamo na blockchaine a zvýšiť bezpečnosť prevodom prostriedkov do hardvérovej peňaženky. Okrem toho DeFi ponúka príležitosti na pasívny príjem prostredníctvom stratégií s nízkou volatilitou.

Odpoveďou môže byť DeFi

V ére charakterizovanej finančnou nestabilitou a geopolitickými nepokojmi predstavujú decentralizované financie cestu k zabezpečeniu finančnej slobody.

Budovanie spravodlivého digitálneho hospodárstva a spravodlivejšieho fiškálneho sveta si vyžaduje kolektívne opatrenia. DeFi už ponúka prelomové príležitosti pre malých investorov, ale na dosiahnutie globálneho masového prijatia si vyžaduje neustály vývoj, vzdelávanie a zlepšovanie používateľských skúseností.

Bitcoin položil základ pre túto novú éru, ale realizácia vízie Satoshiho Nakamota si vyžaduje neustále odhodlanie. Keď sa DeFi stane rovnako dostupným ako vstup do tradičnej banky, možnosti pre prijatie Web3 budú neobmedzenou záležitosťou.

Medzitým je nevyhnutnosťou zachovať kritický pohľad na nevýhody CEX a vládneho úsilia nahradiť kryptomeny centralizovanými digitálnymi menami. Keď prechádzame výzvami roku 2020, DeFi je majákom finančného posilnenia a odolnosti v časoch krízy.

Zdroje: https://cointelegraph.com/

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Satoshi Nakamota