Deficit by mohol byť pre pandémiu ešte vyšší, ale očakáva sa aj väčší výnos z daní a odvodov

Koronavírus, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo februárovej prognóze mierne zvyšuje odhad tohtoročného deficitu. Oproti januárovej prognóze je to prehĺbenie deficitu o 242 miliónov eur. Prispelo k tomu podľa rady najmä navýšenie vplyvu opatrení na riešenie pandémie z dôvodu rastu čerpania opatrení na podporu ekonomiky a výdavkov na zdravotnícky materiál.

Za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže tak tohtoročný deficit dosiahnuť podľa februárovej prognózy 6,731 miliardy eur, resp. 7 percent HDP.

Vyšší výnos z daní

Schválený rozpočet rezortu financií počíta s deficitom 7,091 miliardy eur. „Napriek zhoršeniu prognózy odhadujeme o niečo menší tohtoročný deficit, než predpokladá rozpočet verejnej správy. Naša prognóza predpokladá vyšší nárast výnosu z daní a odvodov o 425 miliónov eur, resp. 0,4 percenta HDP. Očakávaný vývoj je však poznačený veľkou neistotou,“ informuje rozpočtová rada.

Veľkosť deficitu môže ovplyvniť podľa rady aj rozhodnutie Štatistického úradu SR. Ten určí, ku ktorému roku napokon priradí časť platieb vynaložených na protipandemické opatrenia v minulom roku, ktoré sú vyplácané až v tomto roku. V prípade rozhodnutia o aktualizácii týchto výdavkov budú započítané k minuloročným výdavkom. Deficit v roku 2020 by sa tak mohol zvýšiť až o 0,4 percenta HDP. Ten tohtoročný by o rovnakú hodnotu klesol.

Protipandemické opatrenia navyšujú rozpočet

Opatrenia vlády na riešenie pandémie zohľadnené v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 1,665 miliardy eur, resp. 1,7 percenta HDP. Nad rámec rozpočtovanej rezervy navyšujú deficit o 368 miliónov eur, resp. 0,4 percenta HDP. Dodatočné výdavky v objeme 255 miliónov eur, resp. 0,3 percenta HDP by mali byť financované z EÚ fondov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Odhad salda v roku 2021 vychádza z aktualizovanej prognózy pre rok 2020, informácie o priebežnom vývoji v roku 2021 zatiaľ nie sú k dispozícii. Deficit verejnej správy v roku 2020 po zohľadnení dosiaľ zverejnených údajov môže dosiahnuť úroveň 6,104 miliardy eur, resp. 6,7 percenta HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť