Dôvera začne s odosielaním prvých ročných zúčtovaní, postupne sa pridá aj Union

Dôvera
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Prvé ročné zúčtovania za rok 2020 bude zdravotná poisťovňa Dôvera posielať klientom od budúceho týždňa, Union zdravotná poisťovňa by chcela spustiť odosielanie v priebehu tohto mesiaca.

Pre agentúru SITA to uviedli PR špecialista Dôvery Matej Štepianský a hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Za rok 2020 vykoná Dôvera ročné zúčtovanie viac ako 344-tisíc poistencom, za Union zatiaľ presné číslo známe nie je.

Výsledky zúčtovaní pôjdu do eSchránok

„Nakoľko informácie o príjmoch z finančnej správy dostáva zdravotná poisťovňa priebežne po dávkach, nedá sa dnes povedať, koľkým poistencom celkovo budeme pripravovať ročné zúčtovanie. Ako prví dostanú výsledky SZČO. Nedoplatok budú môcť uhradiť aj cez QR kód,“ uviedla hovorkyňa Unionu. Ako dodala, samozrejmosťou je, že vo výsledku si nájdu aj informáciu o výške preddavku na ďalší rok.

Tak ako minulý rok, aj v tomto roku bude Dôvera prioritne odosielať výsledky ročných zúčtovaní prostredníctvom ÚPVS do eSchránok aktivovaných na doručovanie.

Pod päť eur platiť netreba

„Úhradu nedoplatku môžu poistenci a platitelia poistného zrealizovať cez mobilnú aplikáciu, Elektronickú pobočku, prevodom na účet, poštovou poukážkou alebo v hotovosti na vybraných pobočkách. Poistenci a platitelia čoraz častejšie používajú pri platbách načítanie QR kódu, pretože je to rýchlejšie, pohodlnejšie a nemusia sa báť, že pri zadávaní platobných údajov urobia chybu,“ doplnil PR špecialista Dôvery.

Aj v prípade Dôvery si môžu SZČO nájsť v elektronickej pobočke výpočet preddavku na poistné na budúci rok. V zmysle zákona o zdravotnom poistení platí, že ak je výsledkom ročného zúčtovania nedoplatok menší ako päť eur, nie je potrebné ho uhradiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňa