ECB znepokojujú vyššie náklady Talianska na požičiavanie si

Euro, ECB
pixabay.com Ilustračné foto.

Podľa záznamu z októbrového zasadania však Európska centrálna banka vidí málo dôkazov o tom, že by sa problémy vyplývajúce zo zadlženosti šírili do iných krajín eurozóny.

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) na jej októbrovom zasadaní vyjadrili obavy z vyšších nákladov Talianska na požičiavanie si. Konštatovali ale, že vidia málo dôkazov, že by sa problémy šírili do iných krajín eurozóny.

Podľa záznamu, ktorý zverejnili vo štvrtok, sa na októbrovom zasadaní rady guvernérov ECB diskutovalo o zvýšených nákladoch na požičiavanie si v prípade „jednej veľkej krajiny eurozóny“. „Škodlivý vplyv“ na iné trhy alebo krajiny však podľa záznamu „zatiaľ zostal obmedzený“.

Predstaviteľov ECB znepokojuje, že vyššie deficity v zadlžených štátoch by mohli poškodiť dôveru na trhu. Taliansko má druhý najvyšší verejný dlh v eurozóne, a to na úrovni 132 percent hrubého domáceho produktu. Predstavitelia centrálnej banky zopakovali, že pozorujú „pokračujúce, široko založené zotavovanie“ s tým, že v závere tohto roka ukončia stimuly prostredníctvom nákupov dlhopisov.

Taliansku hrozia sankcie po tom, ako Európska komisia upozornila, že talianske rozpočtové plány vážne porušujú pravidlá eurozóny. Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio vyjadril nádej, že Rím dokáže Európsku úniu presvedčiť o nutnosti výdavkov na pomoc dôchodcom, nezamestnaným a mládeži.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka