Európsky bankový sektor bude aj po Brexite pokračovať v cezhraničnej spolupráci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit, Európska únia
Ilustračné foto. pixabay.com

Bankové služby vo vzťahu k Veľkej Británii budú podľa Slovenskej bankovej asociácie fungovať ako obvykle.
Banky na Slovensku, tak ako banky v celej Európe, v súčasnosti skúmajú možné dôsledky britského referenda. Slovenská banková asociácia je presvedčená, že hlavným cieľom všetkých zúčastnených strán bude minimalizovať prípadný negatívny vplyv na ekonomiku.

„Ako zástupcovia bankového sektora na Slovensku môžeme klientov, súkromných investorov a podniky ubezpečiť, že ich bankové služby vo vzťahu k Veľkej Británii budú fungovať ako obvykle. Európsky bankový sektor bude aj po realizácii brexitu naďalej pokračovať v cezhraničnej spolupráci,“ povedal výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský.
Treba dodržiavať pravidlá
To, že vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie by nemalo mať dopad na platobný styk, si myslí aj Slovenská sporiteľňa. Podľa jej hovorkyne Marty Cesnakovej by trvalo ďalšie dva roky, kým by sa dohodli s EÚ na podrobnostiach rozchodu. „Dovtedy budú musieť dodržiavať pravidlá, preto sa klienti nemusia obávať prípadných dopadov na platobný styk,“ dodala Cesnaková.
Politická neistota
VÚB banka si tiež myslí, že v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ by krajina zostala zapojená v schéme SEPA. „Zostane zachovaný súčasný stav,“ uviedol riaditeľ odboru platobný styk vo VÚB Roman Hains. Avšak ako doplnil hlavný ekonóm VÚB Zdenko Štefanides, odchod Británie z EÚ by bol zdrojom neistoty, predovšetkým politickej neistoty ohľadom prípadného odchodu ďalších krajín a vôbec budúcnosti európskej integrácie ako takej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociáciaSlovenská sporiteľňaVÚB Všeobecná úverová banka