HDP Slovenska sa podľa Euler Hermes vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

ekonomika
Foto: ilustračné, Getty images

Oživenie ekonomík po pandémii koronavírusu bude v jednotlivých krajinách postupné a nerovnomerné. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa Slovensko malo vrátiť k predkrízovým číslam hrubého domáceho produktu (HDP) v druhej polovici roku 2022. Z krajín V4 by mali Česko a Maďarsko dosiahnuť predkrízovú úroveň HDP podobne ako Slovensko. Poľsko sa pravdepodobne vráti na predkrízové hodnoty už na konci roku 2021, pretože ich prepad HDP nebol taký výrazný.

Globálny obchod je pandémiou koronavírusu výrazne ovplynený a podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa mohol medziročne prepadnúť o 15 % v objemovom a až o 20 % v hodnotovom vyjadrení. „V strednej Európe bol zásadný prepad produkcie, najmä v automobilovom priemysle až o 80 % v apríli 2020. Následným obnovením výroby sa Slovensko aj ostatné krajiny dostali do fázy zotavenia v tvare V, ale ešte nedosahujú predkrízové hodnoty,“ hovorí riaditeľ Euler Hermes na Slovensku Peter Mucina.

Rast insolvencií

Z hľadiska platobnej neschopnosti firiem predstavuje COVID-19 podľa Euler Hermes časovanú bombu. Napriek tomu, že sa mnoho ekonomík pomaly prebúdza z „lockdownu“, analytici stále predpovedajú masívny nárast insolvencií ku koncu tohto roka a v prvej polovici 2021. Ide o dôsledok nestabilných ekonomických podmienok, rozdielnych stratégií k oživovaniu ekonomík v jednotlivých krajinách a k núdzovým opatreniam.

Globálny index insolvencií Euler Hermes pravdepodobne dosiahne v nasledujúcom roku rekordnú hodnotu pri raste o 35 %. Index kumuluje hodnoty za posledné dva roky, pričom polovica analyzovaných krajín zaznamenala najvyššie úrovne insolvencí od konca finančnej krízy v roku 2009. Táto nelichotivá prognóza sa týka aj strednej a východ

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Euler Hermes