Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
7. 05. 2019 12:17 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Kamenický bude pokračovať v úsilí o dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu

Čo sa týka obsadenia postu prezidenta finančnej správy, Kamenický to chce riešiť až po stretnutí s dočasnou prezidentkou finančnej správy a až potom oznámi svoje rozhodnutie.

Prioritou nového ministra financií Ladislava Kamenického je rozpočet a jeho cieľom je pokračovať vo vízii dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Ako povedal na utorkovej tlačovej konferencii, jeho záujmom je, aby Slovensko malo zdravé verejné financie ako doteraz. „Budem sa snažiť, aby rozpočet bol vyrovnaný,“ povedal Kamenický.

Externé a interné vplyvy

Kamenický pripustil, že makroekonomické ukazovatele v Európe sa zhoršujú. Preto chce, aby sa rozpočet prehodnocoval na mesačnej báze. Čo sa týka zostavenia rozpočtu pre budúci rok, ovplyvní ho externé ale aj interné prostredie. V prípade externého prostredia bude dôležité podľa Kamenického sledovať, či ide o dočasné výkyvy ekonomiky, alebo bude pokračovať ochladzovanie.

Z interných vplyvov Kamenický spomenul balík koaličných opatrení, ktoré sa majú implementovať prostredníctvom poslaneckých návrhov. Zároveň chce pozorne sledovať júnovú makroprognózu a takisto júnovú daňovú prognózu. Samotný rozpočet bude ministerstvo zostavovať až v septembri. „Som zástanca vyrovnaného rozpočtu a v tom budem naďalej pokračovať a urobím všetko preto, aby sme sa aj v budúcom roku nachádzali pod všetkými sankčnými pásmami dlhovej brzdy a udržali zdravé verejné financie,“ skonštatoval Kamenický.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však hovorí o rizikách a podľa nej hrozí, že vyrovnaný rozpočet Slovensko nemusí dosiahnuť a môže skončiť v deficite. Avšak podľa Kamenického Rada pre rozpočtovú zodpovednosť identifikuje riziká pri každom zostavovaní rozpočtu. Pre nového ministra je dôležitý monitoring toho, ako sa vyvíja rozpočet a v súčasnosti je predčasné hovoriť, ako nakoniec rozpočet dopadne.

Priority v oblastí daní

Medzi Kamenického ďalšie priority patrí aj boj s daňovými únikmi. Už v minulosti vláda predstavila opatrenia na boj s daňovými únikmi, v tejto agende bude pokračovať aj nový minister. Veľmi dôležitým projektom je podľa neho zavedenie eKasy, ktorý pomôže uzatvárať medzery, ktoré sú pri výbere dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní. Pokračovať chce aj v projekte Hodnota za peniaze. „Myslím, že je to veľmi dobrý projekt z hľadiska efektívnejšieho vynakladania verejných prostriedkov a zvýšenia transparentnosti,“ povedal Kamenický.

Čo sa týka obsadenia postu šéfa finančnej správy, Kamenický to chce riešiť až po stretnutí s dočasnou prezidentkou finančnej správy Lenkou Wittenbergerovou, a až potom oznámi svoje rozhodnutie. „Toto rozhodnutie si nechám až po mojich prvých rozhovoroch a analýze situácie, ktorá na finančnej správe je,“ povedal Kamenický. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) od novo vymenovaného ministra financií Ladislava Kamenického očakáva, že nielen nevymenuje súčasného šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa za nového riaditeľa tejto inštitúcie, ale zároveň aj vyvinie maximálne úsilie, aby bol tento človek zbavený svojej terajšej funkcie.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X