Kamenický: Slovenské hospodárstvo sa po spomalení rastu blíži k svojmu potenciálu

Ladislav Kamenický
Minister financií SR Ladislav Kamenický Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenské hospodárstvo sa po spomalení rastu vracia k svojmu potenciálu. Tvrdí to minister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého sme doteraz bojovali predovšetkým s prehrievaním ekonomiky. Ekonomika Slovenska pritom svoj vrchol v aktuálnom cykle dosiahla v roku 2018 so štvorpercentným rastom. V tomto roku sa podľa posledných prognóz relevantných inštitúcií očakáva spomalenie jej rastu na niečo cez dve percentá.

Samotné ministerstvo financií vo svojej poslednej prognóze zo septembra minulého roku hovorí o očakávanom raste na rok 2020 na úrovni 2,3 %. „Ja si myslím, že okolo nejakého takéhoto čísla sa budeme pohybovať, ale nechcem to predpovedať dopredu,“ povedal Kamenický na utorňajšej konferencii o očakávanom vývoji slovenského hospodárstva v roku 2020 organizovanej Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou (SOPK) s tým, že 15. februára rezort financií zverejní aktuálnu prognózu makroekonomického vývoja.

Rast ekonomiky je stále celkom dobrý

„Je to stále hospodársky rast, ale oveľa menší, ako bol doteraz. Vzhľadom na situáciu u našich obchodných partnerov je to stále celkom dobré,“ konštatoval minister financií. Zopakoval však, že ďalší vývoj slovenskej ekonomiky bude do veľkej miery závisieť aj od toho, v akej miere a či vôbec sa budú napĺňať možné riziká. Medzi nimi je najmä rozsiahlejšie oslabovanie európskej ekonomiky, obchodné vojny a brexit.

Polovičný ekonomický rast oproti vrcholu z roku 2018 podľa šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivana Šramka neznamená žiadnu tragédiu a zopakoval, že slovenské hospodárstvo sa tak iba vracia k svojmu potenciálu. „Z pohľadu ekonomiky a jej vývoja nezažívame žiadne zlé časy,“ tvrdí. Potvrdil pritom, že slovenské hospodárstvo je aj pre svoju vysokú otvorenosť výrazne ovplyvňované najmä externými faktormi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠramkoLadislav Kamenický
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť