Klamstvá v životopisoch: Čo na to hovoria personalisti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klamstvá v životopisoch: Čo na to hovoria personalisti?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri hľadaní novej práce treba životopisom zaujať, doslova sa ním predať, aby bol uchádzač pozvaný na pracovný pohovor. To je dôvod, prečo mnoho ľudí svoje CV koncipuje s väčšími alebo menšími úpravami pravdy.

Smutná pravda je, že viac ako 50 % kandidátov vo svojich profesijných životopisoch naozaj často zavádza alebo aj klame,“ povedal Roman Kučera, výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN´S Group.

Kto najčastejšie klame?

Štatisticky sa k úpravám faktov v životopise uchyľujú skôr mladší ľudia a muži, ale údaje o dosiahnutom vzdelaní, pracovných skúsenostiach alebo jazykových schopnostiach si vylepšujú aj ľudia v stredných rokoch a ženy.
Personalisti a náborári sa stretávajú napríklad s tým, že neplatená stáž je v životopise uvedená ako práca na dobu určitú. Veľmi časté je uvádzanie vyššej úrovne ovládania cudzieho jazyka, než je realita. Ďalej kandidáti často napíšu nepravdu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní alebo uvedú inú adresu trvalého bydliska – asi aby sa zdalo, že sa do zamestnania bez problémov dostanú.
Hoci sa môže zdať, že klamstvo o vzdelaní je závažnejšie ako klamstvo o bydlisku, teda výsostne osobnej veci človeka, v skutočnosti skúsený recruiter skoro vždy odhalí človeka pri klamstve a následne ho vyradí z výberového procesu,“ pokračuje R. Kučera.

Overovači tvrdení

Recruiteri sú vyslovene školení na odhaľovanie pravdy. Človeka, v životopise ktorého sú časové medzery v zamestnaniach alebo, naopak, sa uvádzané zamestnania časovo prekrývajú, zvyčajne ani nepozvú na pohovor.
Klamstvo o úrovni ovládania cudzieho jazyka je spravidla odhalené okamžite. Stačí, aby náborár začal v tomto jazyku konverzáciu, čo je bežná prax, pokiaľ sa na pozícii cudzí jazyk vyžaduje.

„Náborári majú mnoho nástrojov, ako si overiť pravdivosť údajov v životopise. Môžu si vyžiadať certifikáty a diplomy potvrdzujúce dosiahnuté vzdelanie či kurzy. Fakty si často overujú u predchádzajúcich zamestnávateľov cez referencie. Ak zistia, že kandidát neuvádzal pravdu, zbytočne prichádza o body,“ vysvetlil odborník z MAXIN´S Group.

Odporúča, aby uchádzači o prácu uvádzali v životopise iba pravdivé fakty. Tak sa vyhnú riziku, že dostanú stopku nielen u personálnej agentúry alebo potenciálneho zamestnávateľa, ktorý klamstvo odhalil, ale aj v budúcnosti pri hľadaní ďalšej práce. Náborári sa totiž o takéto informácie delia s kolegami z iných agentúr.

Samozrejme, niekedy sa človeku podarí získať prácu aj napriek tomu, že v životopise uvádzal nepravdy. Šanca, že na pozícii bude spokojný, je však nízka, pretože na ňu nemá všetky potrebné predpoklady alebo skúsenosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať