Medzi dolárovými miliardármi sa vlani objavil aj Ivan Chrenko

Dolár
Ilustračné foto, pixabay.com

Susedná Česká republika má štyroch miliardárov, vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi.

Svet vlani prišiel každý týždeň v priemere o viac ako štyroch dolárových miliardárov. Ako ukázal prieskum Hurun Global Rich List 2019, ich počet klesol o 224 na 2 470 miliardárov. Prieskum prvýkrát registruje aj slovenského dolárového miliardára Ivana Chrenka s majetkom 1,4 miliardy dolárov. Susedná Česká republika má štyroch miliardárov, vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi.

Dolároví miliardári stratili priemerne zhruba desať percent majetku. Celkové bohatstvo miliardárov sa minulý rok znížilo o jeden bilión dolárov, čo je podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa asi desaťnásobok výkonu slovenskej ekonomiky. Celkové bohatstvo miliardárov tak dosiahlo 9,6 bilióna dolárov.

Najviac boháčov je v Číne

Aspoň jedného miliardára má 67 krajín sveta, čo je o jednu menej ako v roku 2017. Najviac ich pochádza stále z Číny, až 658, hoci ich počet klesol takmer o pätinu. „Dôvodom tohto vývoja bol najmä pokles trhovej kapitalizácie čínskeho akciového indexu Shanghai Composite o vyše 20 percent,“ vysvetľuje Pánis. Druhé miesto vo svete miliardárov patrí USA, kde má domov 584 z nich, čo je medziročný prírastok o 13 miliardárov. Tretie je Nemecko so 117 miliardármi.

Mestom s najväčším počtom miliardárov je štvrtýkrát po sebe Peking. Sídli ich tu 103, čo je však o 28 menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď sa ich počet za ostatných 12 mesiacov nezmenil. Tretie miesto si udržal Hong kong so 69 miliardármi. Prvú päťku dopĺňajú ďalšie dve čínske mestá Shenzhen, prezývaný aj čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.

Rekordérom v tvorbe boháčov s majetkom s počtom aspoň deviatich núl je thajský konglomerát CP Group, ktorý ich má 19. Predbehol tak výrobcu nápojov Red Bull s 12 miliardármi. Sedem z desiatich verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Amazon, Microsoft a Alphabet, čo je materská spoločnosť firmy Google.

Najbohatším je Jeff Bezos

Najbohatším človekom sveta ostal vlani zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol o 20 % na 147 miliárd dolárov. Na druhé miesto, o priečku nahor, sa oproti roku 2017 posunul Bill Gates, kedysi najbohatší človek na planéte a zakladateľ softvérovej firmy Microsoft. Jeho bohatstvo sa zvýšilo o 7 % na 96 miliárd dolárov. Prvú trojku uzatvára investičný mág Warren Buffett, ktorého majetok klesol o 14 % na 88 miliárd dolárov.

Najbohatšou rodinou sveta sú Waltonovci s celkovým majetkom 173 miliárd dolárov, otec rodiny Sam Walton založil najväčší svetový maloobchodný reťazec sveta Walmart. „Až 65 percent dolárových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením, najviac ich je z Číny. Pätnásť percent ľudí v klube deviatich núl sú ženy, až 44 % z nich sú však dedičky,“ hovorí Pánis. Najbohatšou z nich je Francoise Bettencourtová Meyersová, dedička kozmetickej firmy L´Oréal.

Najviac miliardárov, až viac ako 12 percent zbohatlo podnikaním v technológiách, médiách a v telekomunikáciách, nehnuteľnosti vygenerovali takmer každého desiateho superboháča, necelých 9,1 percenta zbohatlo vďaka investovaniu. Delená štvrtá priečka patrí spracovateľskému priemyslu a maloobchodu, kde je zaradené aj bohatstvo, ktoré vytvorili módne značky.

(1 EUR = 1,1337 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom