Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peňaženka, peniaze,
Ilustračné foto. pixabay.com
15. 01. 2019 8:30 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Medziročná inflácia na záver vlaňajška klesla pod 2 %

Rast spotrebiteľských cien na medziročnej báze vlani postupne spomaľoval z augustových 2,8 % až po 1,9 % v decembri. V priemere za celý rok 2018 ceny stúpli o 2,5 %.

Medziročný rast spotrebiteľských cien v závere minulého roka spomaľoval. V decembri dosiahla medziročná inflácia na Slovensku 1,9 %, kým v novembri bola na úrovni 2,1 %. Rast spotrebiteľských cien sa tak zmierňoval postupne od augusta, kedy dosiahol 2,8 %, až pod 2 % v decembri. Priemerná inflácia za celý rok 2018 dosiahla 2,5 %. Medzimesačne ceny v decembri oproti novembru klesli o 0,1 %, čo bol rovnaký vývoj ako mesiac predtým.

Najrýchlejšie rástli ceny v reštauráciách a hoteloch

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), na medziročnej báze rástli najrýchlejšie ceny v reštauráciách a hoteloch o 4 % a ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 3,2 %. Vyššie boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 2,7 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti a zdravotníctva zhodne o 1,9 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,6 %, odevov a obuvi o 1,4 % a pôšt a spojov o 1,1 %. Oproti decembru 2017 zdraželo tiež vzdelávanie o 1 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,9 %, doprava o 0,5 % a rekreácia a kultúra o 0,4 %.

Medzimesačne klesli najmä ceny dopravy o 3,5 %. Mierne sa znížili tiež ceny za alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 0,2 % a za potraviny a nealkoholické nápoje a rekreáciu a kultúru rovnako o 0,1 %. Naopak oproti novembru vzrástli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,8 %, reštaurácie a hotely o 0,3 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,2 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny v zdravotníctve, za pošty a spoje, vzdelávanie a rozličné tovary a služby.

Jadrová inflácia sa zmiernila

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v decembri dosiahla 1,8 %, kým v novembri predstavovala 2,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v decembri 2 %. V novembri bola na úrovni 2,5 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v decembri na úrovni záporných 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni mínus 0,5 %.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France?

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X