Minister financií navrhol za viceguvernérku NBS vymenovať svoju štátnu tajomníčku Danu Meager

Štátna tajomníčka Ministerstva financií SR Dana Meager. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 11. decembra 13:40

Novou viceguvernérkou Národnej banky Slovenska (NBS) má byť podľa vládneho návrhu súčasná štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager. Vyplýva to z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložil minister financií Ladislav Kamenický. Ide pritom o druhý pokus o vymenovanie druhého viceguvernéra centrálnej banky po tom, čo predchádzajúceho vládneho nominanta schváleného parlamentom Jozefa Hudáka odmietla vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Ak nomináciu Dany Meager vláda schváli, potvrdiť ju ešte bude musieť hlasovaním parlament a následne vymenovaním prezidentka.

Hlava štátu pritom svoje rozhodnutie nevymenovať Hudáka na post viceguvernéra oznámila len koncom októbra listom predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Odôvodňovala to tým, že nominant vlády schválený parlamentom podľa nej nespĺňa zákonné požiadavky na jeho vymenovanie za druhú najvyššie postavenú osobu v centrálnej banke.

Čaputová posudzovala aj kvalifikáciu

Prezidentka sa v odôvodnení svojho rozhodnutia Hudáka nevymenovať do funkcie viceguvernéra opierala aj o rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého je povinnosťou hlavy štátu skúmať splnenie zákonných podmienok pri menovaní.

Navrhovaný kandidát pritom podľa nej nespĺňal hneď prvú zákonnú kvalifikačnú podmienku podľa zákona o NBS, ktorou je úplné vysokoškolské vzdelanie univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva. Hudák je totižto absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej a doktorát má zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Dana Meager je jedinou štátnou tajomníčkou na rezorte financií

Jozef Hudák bol pritom v médiách označovaný ako kandidát vládnej SNS, ktorej bol podľa vlastných slov riadnym členom. Podľa medializovaných informácií bol dokonca susedom predsedu národniarov Andreja Danka.

Dana Meager je zase nominantkou SNS vo vedení rezortu financií, kde je v súčasnosti po odstúpení Radka Kuruca jedinou štátnou tajomníčkou. Dana Meager do roku 2016 pôsobila ako viceprezidentka finančnej správy, predtým pracovala predovšetkým ako daňová špecialistka vo viacerých firmách, ako SPP, Deloitte and Touche Tax, či KPMG Tax.

K nominácii Dany Meager do vedenia NBS vážnejšie výhrady neočakávam, tvrdí vicepremiér Richard Raši

Nominácia štátnej tajomníčky ministerstva financií Dany Meager na post viceguvernérky Národnej banky Slovenska (NBS) je odborná. Myslí si to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády, ktorá návrh ministra financií Ladislava Kamenického na vymenovanie jeho štátnej tajomníčky do vedenia centrálnej banky schválila, nepredpokladá, že by sa pri tejto nominácii objavili nejaké vážnejšie výhrady. „Asi z odbornej stránky spĺňa všetky predpoklady a myslím si, že je aj rešpektovanou odborníčkou,“ tvrdí Raši.

Ako však pripomenul, kabinet v stredu schválením nominácie Dany Meager urobil len prvý z troch nevyhnutných krokov na jej vymenovanie do funkcie viceguvernérky. „Musí to prejsť schvaľovaním parlamentu a teda aj príslušnými výbormi. A samozrejme to rozhodujúce slovo, keby sa toto všetko udialo, bude mať pani prezidentka Slovenskej republiky,“ dodal.

Otázne však je, či sa nomináciou Dany Meager budú zaoberať ešte poslanci súčasnej vládnej koalície. Do volieb už totiž nie je avizovaná žiadna riadna schôdza Národnej rady SR, kde by sa mohla nominácia prerokovať. „Parlament sa s tým vysporiada. Podľa mňa, keď bude treba zvolať nejakú schôdzu, tak sa v rámci nej dá kľudne schváliť aj takáto nominácia. Ale je to v kompetencii parlamentu,“ doplnil minister hospodárstva Peter Žiga. Možnosť konania parlamentnej schôdze v tomto volebnom období pripustil aj Richard Raši. „Môžu sa zákony vrátiť, môžu vzniknúť iné potreby. Takže pokiaľ by sa parlament konal, tak by sa to mohlo urobiť ešte v tomto období. Keď nie, zostane to samozrejme pre ďalší parlament,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dana MeagerJozef HudákLadislav KamenickýRadko Kuruc
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska