Ministri podporili fixný bankový odvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, kažimír
Predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Peter Kažžimír. SITA

Banky by podľa aktuálneho návrhu novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií mali platiť špeciálny odvod do roku 2020 a v pevne stanovenej sadzbe.

Systém osobitného odvodu bánk sa bude upravovať. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, podľa ktorej sa má ponechať sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na súčasnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Od roku 2021 už návrh počíta s nulovou sadzbou odvodu.

Sadzba bude pevná a do roku 2021

Novela zároveň ruší ustanovenia o tzv. degresii sadzby bankového odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa, ktorým je podiel uhradených odvodov na celkových aktívach bankového sektora SR. Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 % a od roku 2015 sa znížila na súčasnú úroveň 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Doteraz banky zaplatili na osobitnom odvode spolu viac ako 696 mil. eur.

Viac odvodov pre banky

Banky na Slovensku v súčasnosti platia na riešenie prípadných kríz v budúcnosti už dva príspevky, druhým je príspevok do Národného rezolučného fondu, ktorý vychádza z európskych pravidiel a je približne štyrikrát nižší ako bankový odvod.

Kapitál bánk v ohrození?

Nárast odvodu môže mať podľa Národnej banky Slovenska pomerne výrazný vplyv na ziskovosť bankového sektora, a to hlavne z dôvodu nízkych úrokových sadzieb v súčasnosti. Udržanie primeranej ziskovosti je všeobecne vnímané ako jedno z hlavných rizík pre stabilitu európskeho bankového sektora. Vplyv na ziskovosť na Slovensku je ešte výraznejší v kombinácii s ostatnými odvodmi a príspevkami. Negatívne ovplyvnená tak môže byť tvorba kapitálu v bankách, ako aj úverovanie reálnej ekonomiky.

Vládny kabinet v stredu schválil aj ďalšie návrhy z dielne ministra financií Petra Kažimíra. Okrem iného návrh novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, cez ktorý sa transponujú smernice Európskej únie a tiež návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ktorý dáva vláde možnosť podpísať úverovú zmluvu s Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať