Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sneh, zima, poistenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
22. 01. 2016 9:19 Spotrebiteľ od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Mínusové teploty priniesli prvé škody na majetku

Vodovodné a vykurovacie potrubia sú na mínusové teploty najcitlivejšie.

Po silných mrazoch z predchádzajúcich dní klienti Allianz – Slovenskej poisťovne hlásia prvé škody na majetku. “Ide najmä o výpadky kotlov, zamrznuté vykurovacie potrubia a poškodené radiátory,” povedala hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová. Ako však doplnila, podobné škody nie sú v zimnom období ničím výnimočným.
V chatách sa nevykuruje
Podľa Jozefa Hrdého z odboru likvidácie poistných udalostí sú osobitnou kategóriou rekreačné chaty a dlhodobo neobývané domy, kde je pri veľkých mrazoch zvýšené riziko poškodenia. “V týchto budovách sa väčšinou pravidelne nevykuruje, ich majitelia zvyknú nastaviť len temperovanie na približne 12 stupňov Celzia. Pri veľmi silných mrazoch často zamrznú potrubia a roztrhnú radiátory, z ktorých vytečie voda a poškodí podlahy,” upozorňuje Hrdý.

Po výdatnejšom snežení zas tiaž snehu a námrazy často strhne podľa Allianzu odkvapové rúry alebo sa zrúti strešná konštrukcia a poškodí aj obvodové múry budovy. Ako informovala poisťovňa Aegon, iba 20 centimetrov vlhkého snehu dokáže na meter štvorcový vyvinúť rovnakú tiaž ako 200 kilogramové bremeno. “Ak dlhodobo husto sneží, je to akoby sa na vašej streche usídlil slon,” uviedla poisťovňa Aegon. Keď sa sneh začne zosúvať, môže podľa Aegonu poškodiť strešné odkvapy či krytinu, no padajúci sneh a ľad môže zraniť aj okoloidúcich chodcov.
Mrazivé rekordy
Počas zimnej sezóny eviduje Allianz mesačne desiatky až stovky poistných udalostí spôsobených mrazom a snehom. Extrémom bol február v roku 2012, keď padali teplotné rekordy a vo viacerých slovenských mestách bolo nameraných mínus 30 stupňov Celzia. Poisťovňa Allianz evidovala vtedy len za jediný mesiac rekordných 2 173 škôd pre mrazy. To je viac ako štvornásobok všetkých škôd, ktoré vznikli kvôli snehu a mrazu za celú minulú zimu, kedy od novembra 2014 do marca 2015 firma zaznamenala 523 poistných udalostí.
Ako je to s poistením
Škody spôsobené „zimným rizikami“, ako sú lavína, zamrznutie a poškodenie meračov a vodovodných zariadení, poškodenia stavebnej konštrukcie ťarchou snehu a ľadu, môže zmierniť poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Allianz v rámci poistenia Môj domov ponúka tri moduly poistného krytia, kde si klient môže vybrať ten, ktorý svojím rozsahom krytých rizík a limitov poistného plnenia najviac vyhovuje jeho potrebám. V prípade nepredvídanej udalosti si klienti môžu obnoviť svoj domov v hodnote, ktorú mal pred vznikom poistnej udalosti.

„Poisťovňa Aegon ponúka v rámci poistenia domácnosti a nehnuteľnosti finančnú ochranu majetku pred viacerými poistnými rizikami, ktoré priamo súvisia so zimným obdobím a snehom. Medzi nimi nechýba tiaž a zosuv snehu, lavína, krupobitie či škody spôsobné atmosférickými zrážkami,“ hovorí Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon. 

Spolu s poistením bývania môžu klienti Aegonu získať i poistenie zodpovednosti a úrazové poistenie. Poistenie zodpovednosti poskytne finančnú kompenzáciu za škody na majetku a zdraví, ktoré spôsobí klient sám. Napríklad vtedy, ak sneh z jeho strechy padne susedovi na auto. Úrazové poistenie príde vhod, ak sa klient pošmykne na klzkom ľade či snehu. Úrazové poistenie sa navyše vzťahuje na všetkých členov rodiny, ktorí žijú v domácnosti.

Odporúčané články

Poisťovne po krupobití v ojedinelých prípadoch zamietajú plnenia Aegon predáva neživotné poistenie na Slovensku poisťovni Union

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X